Se zahradním traktůrkem opatrně: Musí se za něj platit povinné ručení, jinak přijde pokuta

Pokud máte doma zahradní traktůrek, měli byste se podívat, zda nepotřebuje povinné ručení. Bez něj hrozí vysoká pokuta.

Se zahradním traktůrkem opatrně: Musí se za něj platit povinné ručení i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pořízení zahradního traktoru může změnit náročnou práci na zahradě v jednoduchý a efektivní úkol. S výkonem a užitečností těchto strojů však přicházejí i značné povinnosti, zejména pokud jde o zákonné požadavky, jak píše web AutoTrip.

Bez pojištění hrozí problém

Nedávné změny v předpisech o pojištění znamenají, že provozování zahradního traktoru bez pojištění odpovědnosti může vést k vysokým pokutám – což je pro mnohé zahrádkáře, kteří o těchto nových povinnostech možná ani nevědí, překvapivý varovný signál.

Od dubna letošního roku se totiž výrazně rozšířil rozsah povinného pojištění – a nejnovější legislativní aktualizace aplikovaly tuto povinnost mimo jiné i na zahradní traktory. Cílem této změny je řešit potenciální rizika a škody, které by tato vozidla mohla způsobit, a zajistit, aby byly všechny strany v případě nehody co nejlépe chráněny, jak uvádí web Garáž.

Jak na nepřizpůsobivého souseda: Za neposekanou trávu pokuta až 10 000 Kč

Kritéria nezbytnosti pojištění

Konkrétní podmínky vyvolávající potřebu pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem zahradních traktorů vycházejí především z technických parametrů vozidla. Které traktůrky tedy nově musíte pojistit?

  • Hmotnost: Traktor váží více než 25 kg.
  • Rychlost: Vozidlo může překročit rychlost 14 kilometrů za hodinu.

Sankce za nepojištění způsobilého zahradního traktoru jsou přísné a hrozí za ně pokuta až 50 000 Kč. Roční náklady na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem zahradního traktoru jsou naštěstí poměrně skromné a zpravidla se pohybují v řádu několika set Kč. Vzhledem k finančnímu riziku provozu bez pojištění je podle mě tento výdaj minimální.

Výjimky z pravidla

Existují ovšem specifické scénáře, kdy pojištění odpovědnosti nemusí být nutné. Například pokud je zahradní traktor používán výhradně v rámci soukromého, uzavřeného pozemku, může být majitel od této povinnosti pojištění osvobozen. V okamžiku, kdy traktor takový prostor opustí, se však pojištění stává nezbytným. Takže i pouhé vyvezení posekaná trávy někam ven se může stát problémem – na to myslete.

V nových zákonech se vyplatí vyznat i ve chvíli, kdy „jen“ pracujete na zahradě. Může vás to totiž stát spoustu peněz. iZdroj fotografie: Pixabay
V nových zákonech se vyplatí vyznat i ve chvíli, kdy „jen“ pracujete na zahradě. Může vás to totiž stát spoustu peněz

Ovšem pokuty hrozí i za další zdánlivě běžné činnosti. Problémem může být třeba pálení trávy na zahradě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali, nebo kácení stromů bez povolení. Na obojí je třeba dát si pozor.

Jak dobrý přehled o možných pokutách týkajících se zahrady máte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články