Stačí vám jedna surovina z kuchyně a účinně tím nahradíte chemická hnojiva. Díky této zálivce si zajistíte opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů.
Papriky, okurky a rajčata patří mezi nejoblíbenější plody léta. Aby byla vaše sklizeň co největší, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky, a navíc je vyživovat vhodnými hnojivy. Běžná chemická hnojiva snadno nahradíte surovinami z domácnosti. S touto péčí budete moci lahodné plody sklízet po kýblech. Vyzkoušejte také tento geniální a osvědčený trik.
Proč hnojit rostliny
Vhodnými přípravky stimulujete růst rostlin, podpoříte jejich imunitní systém a zlepšíte jejich celkové zdraví. Díky tomu budou mnohem odolnější vůči napadání škůdci, nákazou nemocemi, houbovými chorobami nebo vznikem plísní. Také budou méně citlivé a náchylné vůči náhlé změně počasí, změně podmínek při přesazení a dalším stresovým faktorům.
Čím hnojit plodiny
V každém specializovaném obchodě zakoupíte minerální a vícesložková hnojiva, která podle uvedeného postupu připravíte a aplikujete na rostliny. Jejich dlouhodobé používání však může ohrozit celou zahradu i vaše vlastní zdraví. Namísto toho využijte ekonomičtější a ekologičtější řešení a připravte si účinnou a výživnou zálivku z mléka.
Mléčné výrobky jako hnojivo
K hnojení lze ve skutečnosti využít jogurt, mléko i další fermentované mléčné výrobky. Nejen, že jimi doplníte potřebné živiny, ale také je ochráníte před houbovými a virovými chorobami i některými škodlivými druhy hmyzu. K výrobě tohoto hnojiva vám postačí 1 litr mléka (nebo jiného nekysaného či kysaného mléčného produktu bez cukru) naředit s 10 litry vody.
Jak aplikovat hnojivo z mléka
Jakmile máte hotovo, ihned roztok použijte k zalévání rostlin. Připravenou směs aplikujte přímo ke kořenům rostlin. Pro dosažení co nejlepších účinků, tento postup opakujte alespoň dvakrát v měsíci. Vyrobené hnojivo okamžitě spotřebujte, protože jeho skladováním dochází ke snížení nutričních hodnot a rozmnožování škodlivých bakterií, které by plodinám mohly naopak uškodit.
Nálev z mléka a fermentovaných výrobků lze také použít k ošetření listů rostlin. V tom případě jej přelijte do nádoby s rozprašovačem a nastříkejte přímo na listy. Hned po prvním použití poznáte rozdíl. Nejlepší doba k aplikaci tohoto postřiku je brzy ráno, aby silné sluneční paprsky vlhké listy nespálily. Pokud to provedete večer, můžete tím přitáhnout nechtěnou pozornost slimáků a dalších škůdců.