Než se vydáte se skořápkami vylouskaných vlašských ořechů k popelnici, zkontrolujte, jestli byste je ještě nemohli nějak využít.
Skořápky vlašských ořechů v sobě podle informací z webu iReceptář skrývají celou živin. Jsou bohaté na antioxidanty, minerály, vitamin E, B6, kyselinu listovou, bílkoviny a vodu a obsahují také sacharidy a vlákninu. Navíc bývají plné bioaktivních látek, fenolických kyselin, tříslovin a flavonoidů. Byla by tedy škoda je vyhazovat.
Využití skořápek v domácnosti
Vyzkoušet můžete například domácí peeling pleti s použitím drcených skořápek vlašských ořechů. Jde o cenově výhodné a k pleti šetrné řešení, které je navíc 100 % zero waste. Jak na to? Skořápky stačí rozemlít na jemný prášek nebo je co nejjemněji nadrtit pomocí hmoždíře. „Vzniklý prášek kombinujte s rýžovou moukou nebo kávovou sedlinou podle vlastních preferencí. A pokud chcete svou pleť navíc ještě vyživit, tak do této směsi přidejte olej s vitamínem E a glycerin, které jí dodají opravdu perfektní výživu,“ radí čtenářka Jana K. z Miletína.
A poslala nám recept i nám ústní vodu, která by podle ní měla být antibakteriální, navíc i příjemně osvěžující. „Vezměte šálek rozdrcených skořápek a zahřejte je v hrnci se třemi šálky vody. Do vroucí směsi přidejte špetku soli a lístky čerstvé máty. Po povaření skladujte výsledný roztok ve skleněné lahvi. Vydrží asi měsíc.“ Musím přiznat, že mně osobně se tenhle recept velmi líbí, v tomto ročním období však raději použiji domácí nasušenou mátu.
Využití skořápek vlašských ořechů v zahradě
Web NašeKrásnáZahrada pak skořápky z vlašských ořechů doporučuje jako mulč. Posypání povrchu květináčů rozdrcenými skořápkami vlašských ořechů může podle informací z tohoto webu nejenom zakrýt nevzhledné vysrážené minerály, ale také zabránit růstu plísní (díky fungicidním vlastnostem ořechů). Jejich výrazná vůně navíc odpuzuje většinu škůdců a jako bonus také vypadají opravdu dobře. Však uvidíte sami.
Pro hnojení je pak možné použít čaj z vlašských ořechů. Skořápky stačí zalít vodou tak, aby byly ponořené, a nechat je 1 hodinu vařit. Po vychladnutí vývar přeceďte, nařeďte stejným množstvím vody (nejlépe bez chlóru) a můžete ho ihned použít jako zálivku. Chalupáři-Zahrádkáři psali také o tom, že vám odvar ze skořápek vlašáků poslouží jako skvělá drenáž pro zahradu. A pokud pátráte po způsobu, jak ořechy bez námahy vylouskat, tak o tom jsme na našem magazínu psali zde. Uvidíte, že se přitom už nikdy nenadřete.