Slepice budou snášet jedna báseň, chce to stravu plnou vápníku

Vápník je důležitý pro tvorbu silné skořápky u vajec – právě proto by ve stravě vašich slepic neměl v dostatečném množství chybět.

Krmení pro slepice i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Klíčovým aspektem blahobytu domácí drůbeže je vždy poskytování kvalitní a vyvážené stravy, která jako bonus samozřejmě zajistí také optimální produkci vajec, jak potvrzuje web AAzdraví. Důležitou živinou je v tomto kontextu především vápník.

Klíčové prvky stravy slepic

Dobře sestavená strava pro slepice se skládá z různých zdrojů potravy, včetně obilovin, kořenové zeleniny, čerstvého zeleného a šťavnatého krmiva a travin. Vždy by měla být také k dispozici také čistá pitná voda. Tu je třeba denně měnit – slepice totiž ze špinavé nádržky pít nebudou a následně u nich hrozí dehydratace, jak informuje web iReceptář. Problémem však může být i přejídání. Proto je vždy třeba jim zajistit vhodnou a stále přístupnou stravu (ovšem vždy jen v rozumné míře).

  • Suchá krmiva: Patří sem obilné a cereální směsi, které slouží jako základní složka stravy slepic.
  • Vlhká krmiva: Sem patří vařené brambory, zelenina, otruby, obiloviny a zelenina. Tato krmiva přispívají k celkovému zdraví slepic a produkci vajec.
  • Doplňky stravy: Křída, šrot, sůl a další aditiva, pomáhají zajistit další živiny.

Krmný plán pro slepice snášející vejce

Slepice se obvykle krmí dvakrát denně, mladší slepice mohou vyžadovat krmení třikrát až čtyřikrát denně. Dopoledne se jejich strava často skládá ze směsi krmiv, zatímco večery bývají vyhrazeny pro obilné směsi, které může drůbež v klidu trávit přes noc. Zvířata chovaná ve volném výběhu mají navíc výhodu, že si mohou při koupání v prachu hledat hmyz a červy (a to mnohdy i během zimy – ty totiž bývají poslední dobou spíše mírné). Tomu, jak by měla dobře vyvážená strava pro drůbež vypadat, jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři již věnovali.

Slepice u krmítka iZdroj fotografie: Pixabay
Slepičí strava musí obsahovat mimo jiné vápník

Výběr obilovin pro nosnice

Podstatnou část denní stravy slepic – přibližně 60 % – by měly tvořit právě obiloviny. Důležité jsou především tyto druhy: pšenice, oves, ječmen, kukuřice a proso. Ty poskytují vašim opeřeným společnicím všechny potřebné bílkoviny, sacharidy, vitamíny a vlákninu. Každá obilovina má specifické nutriční výhody:

  • Pšenice obsahuje bílkoviny, vitamíny B a E.
  • Oves je bohatý na vlákninu a vitaminy B, PP a K – snažte se ho podávat nejlépe vařený nebo drcený.
  • Ječmen obsahuje řadu mikroživin (doporučuje se jemně mletý).
  • Kukuřice je důležitým zdrojem sacharidů (měla by se také podávat jemně mletá).

Sezónní úpravy stravy

V zimních měsících poskytněte slepicím především dostatek vápníku – dodejte jim do stravy drcené skořápky vajec nebo speciální doplňky, které tento minerál obsahují. V létě zase ve větší míře zařaďte šťavnaté krmivo. „Já přes léto zkrmuji třeba strouhané dýně, tykve a cukety, spolu třeba s listy zelí. V zimních měsících pak v malém množství podávám také kořenovou zeleninu, jako je mrkev, tuřín a krmná řepa,“ píše čtenář Jan K. z Vratimova.

9 rostlin, které jsou toxické pro slepice iZdroj fotografie: Pixabay
Dobře sestavená strava pro slepice se skládá z různých zdrojů potravy

A co jim naopak nedávat? Podle mají babičky nikdy nesmí do jejich jídelníčku přijít tyto potraviny (pokud tedy chcete mít svůj chov zdravý).

  • Čerstvě upečený chléb
  • Plesnivé pečivo
  • Zkažené obilí
  • Přeslička, pelyněk a vratič
  • Syrové nebo zelené brambory

Jak se o své slepice během zimy staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články