Dolomitová moučka má na zahradě velmi široké spektrum využití. Pomoci vám může třeba proti obávaným slimákům.
Představte si to: rozkvetlá zahrada plná živé zeleně, barevných květů a příslibu bohaté úrody – kterou bohužel ohrožuje slizká hrozba, která číhá pod listy – obávaný slimák. Pro mnoho zahrádkářů, včetně mě, může být boj s těmito nenasytnými škůdci těžkým úkolem. Někdy si však stačí vzít k ruce jen šikovné pomocníky, jak radí web DesateroTváříOsobnosti.
Síla dolomitové moučky
Jednou z nejúčinnějších zbraní v mém arzenálu pro boj se slimáky je směs hořčičného prášku a dolomitové moučky (každá ingredience po kilogramu) s přídavkem 2 až 3 polévkových lžic síranu měďnatého. Tato směs, nasypaná kolem rostlin, na které se škůdci zaměřili, se ukázala jako pozoruhodně účinná. Zpočátku stačí vystresované a mnohdy dehydrované plže z okolí záhonu sbírat, později jejich počet klesne natolik, že už nebude třeba ani to. Dolomitová moučka mi navíc pomohla zlepšit i pH půdy, což potvrzuje i web VašeKovoVýroba.
Využití roztoku z kukuřičného škrobu
Další cennou metodou v mém repertoáru proti slimákům je použití kukuřičného škrobu. Na místa, kde se slimáci shromažďovali, jsem umístila malé nádoby s kukuřičným škrobem a do rána byly plné těchto tvorů. Ty už pak stačilo jen zlikvidovat.
Měď: Přírodní bariéra
Podle odborníků má na slimáky a plže odpuzující účinek i měď. Vytvořením bariér nebo položením měděné pásky kolem rostlin můžete tyto škůdce odradit – a to skoro zadarmo. Navíc není třeba tuto bariéru po každé bouřce obnovovat. Jen si pohlídejte, aby na ní neulpěly třeba zbytky zeminy. Více o této metodě psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.
Strategická výsadba také pomůže
Některé rostliny, například levandule, rozmarýn a fenykl, jsou známé tím, že díky své silné vůni slimáky odpuzují. Můžete z nich tedy vytvořit přirozenou obranu proti jejich invazi tak, že je vysadíte po okrajích celé zahrady. Ale pozor – malé rostlinky je proti nim třeba chránit, ty totiž s chutí sežerou. Fungují na ně až ty, které trochu poporostou.