Nejrůznější vychytávky do domácnosti se vždy hodí. S obyčejnou slipovou vložkou a borovicovým olejíčkem dokážete zázraky.
Některé domácí vychytávky stojí za to znát. A k jejich realizaci nepotřebujete ani žádné drahé prostředky. Pokud vám doma zbyla jedna docela obyčejná slipová vložka, stačí ji navonět borovicovým olejíčkem, a může vám prokázat opravdu velkou službu.
Domácí osvěžovač z vložky
Slipové vložky mají jednu velmi ceněnou vlastnost – skvělou savost. Dokážou do sebe pohltit množství tekutiny. A ta se díky tomu, že se vsákne opravdu hluboko, později velmi pomalu odpařuje. A právě toho lze využít při tvorbě nejrůznějších domácích osvěžovačů.
Skvělý je v tomto případě borovicový olej. Ten má nejenom skvělé osvěžující vlastnosti, ale také nabídne dezinfekční účinky. Hodí se tedy všude tam, kde bojujete s bakteriemi. Skvělé je například jeho použití do odpadkového koše. Vložku s éterickým olejem vložte na jeho dno, na ni umístěte sáček na odpadky a máte hotovo. Už nikdy vás nebude trápit nepříjemný zápach.
Výběr oleje je důležitý
Při výběru vhodného materiálu však dejte pozor na to, abyste skutečně kupovali pravý éterický nebo také esenciální olej. Jedině ten se totiž může pyšnit těmi správnými vlastnostmi. Obsahuje totiž cenné rostlinné výtažky a složky. Jiné oleje (například aromatický nebo vonný oleje) vám nabídkou jen umělou vůni, ale žádné spolehlivé působení.
Kromě značení se můžete orientovat i cenou. Kvalitní éterický olej zřídkakdy stojí méně než 100 Kč. Výjimkou bývá ten levandulový nebo tea tree. Oba mají podobné vlastnosti jako borovicový, ovšem jejich vůně nemusí být každému příjemná. Oleje také příznivě působí na naše zdraví. Pokud však chováte domácí zvířata, buďte při jejich používání opatrní. Mohli byste jim nechtěné ublížit.
Vlastnosti borovicového oleje
Obvykle se borovicový olej vyrábí ze silic borovice lesní (Pinus sylvestris L.) . Ta se už nás díky cílenému pěstování rozšířila z hor a horských oblastí, které byly její původní domovinou) i do nížin. Pro léčivé účely se používají nejenom její jehličnaté větve, ale také její pyl. Lidová medicína používá tyto složky při léčení celkem pěsti stavů:
- opruzeniny
- kašel
- chrapot
- revmatismus
- a DNA
Ovšem mezi velmi ceněné vlastnosti borovicového oleje patří i jeho antiseptické a antibakteriální působení. Dokáže zlikvidovat až 99 % choroboplodných zárodků, které se dostanou do jeho blízkosti. Nemá však tak silnou vůni jako tea tree olej, takže je jeho využití mnohem univerzálnější.
Obklad proti revmatismu
Pokud už ovšem doma balení borovicového oleje máte, určitě by byla škoda ho používat jen pro likvidaci choroboplodných zárodků – připravit si z něj totiž můžete i obklad na oteklé klouby. A jak na to? 10 kapek rozmíchejte v půl litru teplé vody. Poté do ní namočte gázu a s její pomocí zabalte bolestivá a hůře pohyblivá místa. Působení éterického oleje s množstvím monoterpenických a sesquiterpenicých sloučenin vám od obtíží rychle uleví.