Melounové slupky jsou na zahradě skvělým pomocníkem. Snadno je proměníte v kompost nebo z nich uvaříte dávku tekutého hnojiva.
Meloun není jen osvěžující letní pochoutka, ale každá jeho část se dá dobře využít, včetně často vyhazovaných slupek. Ale než se ponoříme do zahradnických aspektů, povzbudíme vaši chuť k jídlu několika lákavými fakty o melounu a pokrmech z něj. Meloun pochází z Afriky a těší lidi už více než 5 000 let. Je hvězdou slaných pokrmů, jako jsou třeba melounové saláty s fetou, ale i sladkým základem pro agua fresca a lze z něj připravit i lahodné sorbety. V některých kulturách se nakládá nebo kanduje i samotná slupka.
Zpracování melounové slupky do kompostu
Kompostování melounových slupek je vynikající způsob, jak snížit množství odpadu a obohatit kompost. Nejlepších výsledků dosáhnete, když je nakrájíte na menší kousky, abyste urychlili jejich rozklad. Tyto slupky dodají vašemu kompostu tolik potřebný dusík a vyváží materiály bohaté na uhlík, jako je suché listí a větvičky. Jakmile kompost dozraje, stane se z něj půdní doplněk bohatý na živiny, který budou vaše rostliny milovat, jak píše web Lomi.
Přímé obohacení půdy
Pokud dáváte přednost přímějšímu přístupu, může zkusit i použití slupek z melounu ve formě jednoduchého půdního doplňku. Slupky nakrájejte a zaryjte je přímo do záhonů nebo k základům rostlin. Časem se z nich uvolní živiny, což podpoří zdravější růst rostlin a zlepší strukturu půdy.
Tekuté hnojivo: Uvařte si vlastní elixír z melounových slupek.
Nechte je louhovat asi 24 až 48 hodin. Hotový roztok sceďte a touto melounovou vodou zavlažujte rostliny. Nemusíte se toho bát, jde o velmi jemné hnojivo bohaté na živiny, které můžete bez potíží použít i vícekrát do měsíce, což potvrzují i informace z webu TasteBeforeYouWaste.
Ochrana proti škůdcům
Zajímavé je, že melounové slupky mohou hrát roli i v boji proti škůdcům. Stačí je usušit a rozložit okolo záhonů. Teorie říká, že textura a neznámá vůně mohou pomoci udržet různé drobné živočichy (zejména hlodavce a hmyz) pěkně na uzdě.