Pokud si chcete celé léto užívat velkou úrodu okurek, pak byste se o ně neměli zapomenout správně postarat. Pomůže droždí a cukr.
Po použití domácího hnojiva budou okurky z vaší zahrady šťavnaté a chutné – a vůbec ho nemusíte míchat z žádných chemických přísad. Naopak. Vše, co potřebujete, najdete ve své kuchyni. Cukr a droždí totiž dokážou dodat okurkám všechny potřebné mikro a makroživiny pro jejich bujný růst a hojné plození.
Co potřebujete vědět o pěstování okurek
Pěstování okurek není obtížné, takže je vhodnou volbou i pro začátečníky. Klíčovými faktory, které je třeba zvážit předtím, než se do něj pustíte, jsou: výběr správného místa, správná zálivka, udržování neutrální hladiny pH v půdě a hnojení. Okurkám se dobře daří na slunných místech s relativně vysokými teplotami. Zalévat by se měly co nejčastěji (podle panujících podnebních podmínek), ale dejte pozor, aby se listy nepromáčely, protože by to mohlo vést ke vzniku plísňových infekcí.
Recept na domácí hnojivo na okurky
V období intenzivního růstu vyžadují okurky pravidelné přihnojování. Existují různé způsoby jejich hnojení, ale nejlepší bývají vždy prostředky vyrobené doma – nezatěžují totiž životní prostředí a jako bonus vás vyjdou jen na pár korun. Osvědčený je například recept z cukru a droždí. Postup pro jeho přípravu vypadá takto:
- Do skleněné nádoby nalijte litr teplé vody.
- Přidejte lžíci sušeného droždí a lžíci moučkového cukru.
- Sklenici uzavřete a dobře protřepejte.
- Postavte ji na tmavé místo a nechte dvě hodiny odstát.
- Po uplynutí určené doby sklenici otevřete a směs zřeďte 10 litry vody.
- Dobře promíchejte a hnojivo použijte k zalévání okurek.
Jak často hnojivo používat
Na každou rostlinu použijte jeden litr hnojivé směsi. Hnojivo aplikujte jednou měsíčně. Pokaždé tak poskytnete svým okurkám skutečnou vitamínovou bombu. Po 30 dnech (a leckdy i mnohem dříve) si všimnete, že vaše zelenina roste rychleji a je mnohem větší.
Jak kvasnice prospívají okurkám
Toto domácí hnojivo z kvasnic a cukru dodává okurkám všechny základní živiny včetně dusíku, fosforu a draslíku (ten však kvasinky zároveň částečně spotřebovávají, takže je dobré několikrát za sezónu pohnojit záhony i výluhem z dřevěného popela). Kvasnice napomáhají rozkladu organických látek v půdě, čímž uvolňují rostlinám cenné živiny (jednoduše tím, že proměňují jednotlivé prvky na jejich lépe biologicky rozložitelnou formu).
Cukr pak působí jako zdroj energie pro užitečné mikroorganismy v půdě a podporuje tak zdravý půdní ekosystém. Výsledkem je lepší růst okurek, zvýšená produkce plodů a zvýšená odolnost vůči chorobám a škůdcům.
Během aplikace hnojiva ovšem nezapomeňte rostliny pečlivě sledovat a v případě potřeby upravit dávkování a koncentraci hnojiva. Každá zahrada je totiž jedinečná a potřeby vašich okurek se mohou lišit v závislosti na různých faktorech (ve hře je například složení půdy, povětrnostní podmínky a zdravotní stav rostlin). Může se tedy stát, že během sezóny budete muset množství i frekvenci hnojení několikrát upravovat. Doplnit ho můžete i hnojivem z fermentované trávy.