Trouba bude zářit jako nová, s čištění pomůže obyčejná tableta do myčky

Pokud máte doma běžně tablety do myčky, rozhodně byste je neměli používat jen k mytí nádobí. Jejich schopnosti jsou mnohem univerzálnější.

Zásuvka pod troubou: Při chytrém využití vám pomůže s přípravou jídla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V srdci každé domácnosti se nachází kuchyň a v jejím srdci stojí trouba, která bývá svědkem kulinářských dobrodružství – a také nezdarů. A právě ty na ní mnohdy zanechávají opravdu značné stopy. Pokud však čištění své trouby stále odkládáte na neurčito, přestaňte s tím. Zanedbávání údržby totiž obvykle vede jen k horším problémům, ovlivňuje chuť pečení a naplňuje váš domov nepříjemnými pachy. K žádné speciální chemii však sahat nemusíte – podle webu AAzdraví stačí jedna obyčejná tableta do myčky.

Proč udržovat troubu čistou?

Čím déle necháte skvrny a mastnotu od jídla „zapéct“, tím hůře se čistí, což vede k začarovanému kruhu připalování, které může změnit chuť jídla a jako bonus vyslat do vašeho domova i mnohé nežádoucí pachy. Udržování trouby v čistotě tedy rozhodně není jen estetickou záležitostí; jde o zachování kvality vaření a prodloužení životnosti tohoto nezbytného spotřebiče. Pravidelné čištění navíc také zabraňuje hromadění mastnoty a karbonu, které mohou představovat riziko požáru. Proto byste troubu měli čistit alespoň každé čtvrtletí.

Domácí tablety do myčky: Kupované už nebudou potřeba, hravě je nahradí soda s kyselinou citronovou

Překvapivý čisticí prostředek na trouby

Zapomeňte na drsné chemikálie a drahé čisticí prostředky. Podle webu iReceptář vám pomůže jen tableta do myčky nádobí.

  • Začněte tím, že pod dvířka trouby položíte ručník, který zachytí případné kapky a ochrání podlahu. Poté navlhčete tabletu do myčky vodou a držte ji v ruce. Jemně ji rozetřete po mastných a znečištěných místech trouby. Přítomná abraziva pomohou odstranit nečistoty, aniž by došlo k poškrábání povrchu.
  • Nechte ji chvíli působit, aby rozrušila odolnější skvrny.
  • Nakonec troubu otřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Dost možná budete muset hadřík několikrát opláchnout, abyste odstranili všechny zbytky tablety. Pokud to neuděláte, určitě ucítíte při pečení nepříjemný chemický zápach (který ovšem po několika dnech zmizí).
  • Na závěr troubu otřete suchým hadříkem, abyste zabránili vzniku skvrn od vody a dodali jí lesk.
Čištění pračky tabletami do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos
Trouba bude zářit jako nová, s čištění pomůže docela obyčejná tableta do myčky

Óda na jednoduchost: Síla soli

Pro ty, kteří hledají ještě jednodušší přístup, nabízí kuchyňská sůl další ekologickou a účinnou pomoc. Stačí posypat dno trouby velkým množstvím soli a zapnout ji. Teplo způsobí, že sůl absorbuje mastnotu a částečky jídla a změní barvu na hnědou. Po vychladnutí ji můžete snadno zamést nebo vysát. Mně tohle skvěle funguje a je to rychlovka. A Chalupáři-Zahrádkáři doporučují vyzkoušet i trik s igelitovými sáčky nebo ten s mincí.

Jak proti znečištění trouby bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články