Při péči o rajčata je třeba dbát i na ty nejmenší detaily – například na to, aby optimálně vstřebávala živiny z půdy. K tomu mohou pomoci kvasnice.
Rajčata jsou na dostatečný přísun živin a minerálů velmi náročná a půda, ve které rostou, by proto měla být obohacena o kompost. Ne vždy to však stačí. Mnohdy je třeba sáhnout i k osvědčeným pomocníkům, kteří některé potíže dokážou vyřešit za vás.
Nejčastější problémy s rajčaty
Stává se, že například při silném větru některá ještě zelená rajčata spadnou, i ta ale lze zachránit, stačí je potřít jódem a uložit na tmavé místo, kde během několika málo dní dozrají. Pokud se ale na samotných plodech začnou objevovat černé skvrny, zbystřete. Jde totiž o nedostatek vápníku, který dokáže celou úrodu takřka bleskově zlikvidovat. Vznik hniloby mimo jiné může souviset s nedostatečnou, či naopak nadbytečnou zálivkou (vápník se poté kvůli tomu nesprávně uvolňuje do půdy).
Dalším důvodem může být zasazení mladých rostlin do studené zeminy, nesprávné pH půdy, poškození kořenového systému okopáváním, nevhodně zvolená odrůda náchylná na hnilobu či přespříliš dusíku v půdě. Nadbytek dusíku, který je ve velkém množství obsažen například v hnoji, totiž může také způsobit špatné uvolňování vápníku, a tedy nesprávnou výživu plodů. Pokud si však nejste důvodem jistí, použijte univerzální řešení, kterým jsou podle webu NašeZahrada právě kvasnice. Jejich aplikace není složitá.
Kvasnice často pomohou
Kvasnice toho totiž podle informací z webu iReceptář umí opravdu hodně – optimalizují pH půdy, dokážou částečně potlačit vliv nadbytku dusíku a chrání půdní mikrobiom před poškozením nevhodnou zálivkou (a tím samozřejmě i rajčata). Vaši úrodu tak mohou zachránit.
Jak je použít? Stačí rozmíchat 1 kostku kvasnic v 10 litrech vody, nechat přes noc odstát a ráno použít jako zálivku (vystačí asi na 3 rostliny), opakujte každých 14 dní, dokud se stav rostlin nezlepší. Pokud ovšem vašim rostlinám fialoví listy, pak kvasnice nepomohou. Chalupáři-Zahrádkáři v takovém případě doporučují fosfor.