Uložte si právě nyní semena rajčat na příští sezónu. Získáte ještě chutnější plody, a navíc budete moci začít s pěstováním dříve

                   

Jestliže se vám letos povedlo pořídit a pěstovat odrůdu rajčat, která vám po všech stránkách vyhovuje, určitě se jí nevzdávejte. Rozhodně se vyplatí vzít si z ní semínka. Nemusíte být právě profesionální zahradníci. Je to opravdu jednoduché a příští rok vám takto uchovaný materiál zcela jistě vyklíčí. Seznamte se s postupem, který vám umožní získat semena té nejvyšší kvality, a těšte se z chutných rajčat i napřesrok.

Semena rajčat nemusí být domácí

Pro začátek si ujasněme jednu věc – vůbec nemusí jít o plody, které doma pěstujete. To nejlepší rajče jedlé, kterému říkáme též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.), totiž můžete najít i v obchodě nebo třeba u kamaráda. Pokud vám chutná, je všechno v pořádku a můžete začít s procesem uchování semen. Vždy však musíte držet v ruce dokonale zralý plod, jinak rozhodně nepochodíte. Rajče tedy může pocházet z:

  • domácího záhonu
  • nebo od kamaráda či z obchodu.
iZdroj fotografie: Pixabay

Semínka vyjměte a dobře usušte

Pokud jste si k uchování vybrali cherry rajčata, pak bude celý postup opravdu jednoduchý. Zkrátka a dobře je prostě vymačkejte. U většího rajčete je nutné nejdříve vyjmout dužinu třeba lžičkou. Semínka vymáčkněte do misky, jinak si doma uděláte velký nepořádek. Poté je zalijte vodou a dobře promíchejte nebo ještě lépe protřepte. Nechte odstát 5 až 7 dní na tmavém místě. Během této doby vše několikrát protřepejte. Není to sice úplně nutné, ale snáze poté oddělíte dužinu rajčete od semen.

Fermentace je mnohem spolehlivější

Dobu získávání semen však můžete zkrátit na polovinu, a to jednoduše tak, že semena v nádobě uzavřete. Nebuďte překvapeni tím, pokud bude obsah sklenice po otevření zapáchat. Je to zcela v pořádku a semínkům nic není. A jak poznat, že je vše hotovo? Jakmile semena klesnou ke dnu, můžete je vyjmout a dosušit. Naopak ta, která zůstanou plavat na hladině, nemilosrdně vyhoďte, nejsou totiž dostatečně zralá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Semena z rajčete opláchněte a osušte

Ovšem proces uchování začíná teprve teď. Nejlepší je v tomto případě odstranit vrchní vrstvu dužiny mnutím mezi prsty a zbytek i se semeny vylít na sítko a důkladně propláchnout pod studenou vodou. Pokračujte tak dlouho, dokud nejsou zbytky dužiny zcela pryč. Čistá semena poté pečlivě usušte. Obecně se doporučuje nechat je na vzduchu alespoň týden, aby bylo vyschnutí dokonalé, protože nedostatečně vysušená semena ráda plesniví.

iZdroj fotografie: Pixabay

A kde by se mělo sušení odehrávat? Nejlépe na bavlněné utěrce nebo na talíři s papírovými utěrkami. Ale pozor, semínka se na ně ráda lepí. O něco lepší tedy bude pečicí papír. Skvěle vám poslouží třeba i kávový filtr, z něhož je možné usušená semena rajčat snadno sloupnout. Čas od času je také můžete během procesu sušení trochu promíchat. A nezapomeňte si je popsat, protože na jaře vám paměť nemusí posloužit tak dobře, jak si myslíte.

Kde uchovávat semena rajčat

Jakmile máte hotovo a dosušeno, zbývá už jen vaše semínkové poklady správně uskladnit. Pokud je to možné, uložte kvalitně vysušená semena rajčat do vhodné vzduchotěsné nádoby. Nejlepší je v tomto ohledu vždy skleněná nebo plastová dóza, ale stejně dobře vám poslouží například i papírová obálka. A kde tento poklad uchovávat? Určitě nestačí ho jen tak uložit do skříně třeba v kuchyni, tady by vám totiž semínka do únorového výsevu nevydržela.

Místo toho je uložte v temné, chladné a především opravdu suché místnosti. Budete se divit, jak jim tento způsob uložení prodlouží trvanlivost, vydrží tu bez potíží třeba i dva, nebo dokonce tři roky. Už jen z tohoto důvodu si svá semena nezapomeňte popsat. Na každém obalu by se mělo nacházet jméno odrůdy a rok sklizně. Můžete tak s nimi bez obav třeba napřesrok podělit i přátele.

Také uchováváte semena na příští sezónu?

Naučte se rajčata vysévat správně a už nikdy nebudete kupovat ta z obchodů
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články