Ultimátní směs pro okurky: Popel s kvasnicemi je donutí k nebývalému růstu

Nedovolte, aby letos vaši úrodu okurek cokoliv pokazilo. Místo tohoto si vezměte k ruce osvědčené domácí pomocníky.

Okurky - mladé plody i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Popel, zejména ze spálené břízy, lipového dřeva nebo i slunečnicového odpadu, je bohatý na základní živiny, jako je draslík a fosfor. Tyto prvky mají podle webu iReceptář  zásadní význam pro růst a vývoj rostlin. Popel navíc pomáhá vyrovnávat pH půdy a zlepšuje zdravotní stav rostlin.

Popel a kvasnice jako skvělá dvojka

A pokud se spojí s účinky kvasnic, dokáže vaše okurky opravdu skvěle povzbudit. Ovšem pod slůvkem spojí se skrývá něco jiného, než si většina lidí myslí. Tato dvě hnojiva se totiž nikdy neaplikují zároveň, protože by se část jejich účinků vyrušila. Začněte proto kvasnicemi.

  • Rozpusťte 10 g sušených kvasnic a 2 polévkové lžíce cukru v 10 litrech vody.
  • Roztok nechte 3 hodiny aktivovat.
  • Před použitím tento koncentrát zřeďte čistou vodou v poměru 1:6.

Po první aplikaci by k dalšímu hnojení mělo dojít přibližně o měsíc později. Poslední aplikace by měla být naplánována přibližně měsíc po fázi kvetení, aby se prodloužila doba plodnosti.

Úloha popela při pěstování okurek

V mezidobí mezi hnojením kvasnicemi sáhněte i po popelu – vezměte si ho k ruce zhruba týden poté, co jste použili kvasnice. Jak na to? Je to snadné.

  • Smíchejte 0,5 litru popela s 10 litry vody.
  • Tímto roztokem zalévejte záhony okurek po každém použití kvasnic.

A proč popel používat? Jeho prostřednictvím podle informací z webu Blíže k přírodě snadno doplníte draslík spotřebovaný činností kvasinek a udržíte tak úrodnost půdy na velmi vysoké úrovni. A to se rozhodně hodí.

Plody a květy okurek

Aby měly okurky mnoho poupat: Pomocnou ruku podá dusičnan a močovina

Pravidelné sledování a úprava hnojení

Přestože směs kvasnic a popela přináší řadu výhod, je nezbytné sledovat stav půdy a zdraví rostlin. Pravidelně kontrolujte zejména příznaky nedostatku živin. Příznaky, jako je žloutnutí a zasychání okrajů listů, ukazují na nedostatek draslíku nebo hořčíku, zatímco živě zelené žilkování na listech naznačuje nedostatek železa, fosforu nebo manganu.

Pokud chcete, aby byla letos vaše úroda okurek opravdu maximální, musíte je pohnojit tím správným prostředkem. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete, aby byla letos vaše úroda okurek opravdu maximální, musíte je pohnojit tím správným prostředkem.

Pokud cokoliv z toho na svých okurkách objevíte, sáhněte po komplexním hnojivu. Budete tak mít jistotu, že jim opravdu žádné živiny chybět nebudou. Další častým, viníkem špatné úrody bývá i nedostatečná zálivka, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články