Už žádné plakání u krájení cibule, nůž stačí potřít citronovou šťávou

Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která reaguje s látkami uvolňovanými při krájení cibule a může minimalizovat slzení očí.

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny i Zdroj fotografie: Annatsach / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Ostré aroma a slzotvorné vlastnosti cibule zná každý, kdo se s touto všestrannou zeleninou setkal v kuchyni. S jednoduchým kuchyňským prostředkem, jako je citronová šťáva, však lze odvěký boj s cibulí vyvolávající slzy výrazně zmírnit.

Citron: prostředek proti slzám

Potření čepele nože citronovou šťávou před krájením cibule mění pravidla hry. Tento jednoduchý trik slouží jako ochrana proti slzení očí z cibule. Když je nůž potřen citronovou šťávou, jsou dráždivé látky cibule neutralizovány, což snižuje nebo alespoň eliminuje podráždění očí způsobené výpary této zeleniny.

Zvládání nepříjemných pachů

Citronová šťáva působí nejen jako bariéra proti slzám, ale bojuje také proti přetrvávajícím pachům, které ulpívají na rukou po manipulaci s cibulí nebo česnekem. Potření rukou citronovou šťávou a jejich následným opláchnutí vodou se nepříjemný zápach rozptýlí a nezanechá po sobě žádné stopy. „Vyvarujte se však použití citronové šťávy na řezné rány, pohmožděniny nebo otevřené rány, protože kyselina citronová může způsobit nepříjemné pocity nebo pálení,“ připomíná čtenářka Miroslava P. z Bystřice nad Pernštejnem.

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos
Potírání nože citronovou šťávou při krájení cibule může pomoci snížit podráždění očí a minimalizovat slzení

Metoda svíčky také pomůže

Zapálená svíčka v blízkosti místa řezání cibule může pomoci absorbovat nežádoucí cibulové výpary. Plamen působí jako magnet, přitahuje dráždivé látky a minimalizuje jejich rozptyl ve vzduchu, jak informuje web iReceptář.

Bezpečnost a efektivita při krájení

Při ručním krájení cibule přináší úlevu zejména rychlá technika krájení a chlazení. Cibuli rozpulte nebo rozčtvrťte a pomocí ostrého nože proveďte rychlé řezy, přičemž kousky cibule držte těsně u sebe, abyste minimalizovali výpary uvolňované do ovzduší. A pomoci vám dle známého webu TOPrecepty může i využití kuchyňských nástrojů, jako jsou elektrické kuchyňské roboty nebo sekáčky. Ale dejte pozor – z vlastní zkušenosti radím sekat spíše krátce, jinak se cibule příliš rozmělní a zhořkne.

Jak nabrousit tupé kuchyňské nože bez brousku, budou ostré jako mačeta

Další triky pro krájení cibule

Ale vybírat si můžete i z dalších zajímavých technik. Čím více jich vyzkoušíte, tím větší je šance, že najdete přesně tu, která vám bude vyhovovat.

  • Krájení pod vodou: Zkuste namočit prkénko, nůž i cibuli před krájením do vody. Těkavé látky se rozpustí ve vodě a nebudou vás dráždit do očí.
  • Chraňte si oči: Použijte plavecké brýle nebo si před krájením cibule zakryjte oči. To může efektivně zabránit slzení.
  • Dýchejte ústy: Dýchání ústy místo nosem také pomáhá minimalizovat dráždění sliznic výpary z cibule.
  • Nakrájenou cibuli uchovávejte v zakryté nádobě: To pomůže minimalizovat vzniklé plyny a slzení.
Účinky citronu v domácnosti iZdroj fotografie: Freepik
Potření čepele nože citronovou šťávou před krájením cibule mění pravidla hry

Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak použít cibuli k vyčištění rezavých plechů nebo jak ji správně skladovat, aby vám vydržela opravdu co nejdéle.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při krájení cibule?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články