Už žádné utrácení za vytápění, ušetřit se dá odvzdušněním radiátoru i použitím hliníkové fólie

Ušetřit vám energie za vytápění mohou i zdánlivé maličkosti – v rodinném rozpočtu se však projeví hodně. Vyzkoušejte je.

Už žádné utrácení za vytápění, naučte se správně šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje řada osvědčených strategií, jak výrazně snížit náklady na vytápění – například web ProŽeny radí včasné odvzdušnění radiátorů, naši čtenáři zase nedají dopustit na použití hliníkové fólie. Co se tedy doopravdy vyplatí zkusit?

Velké úpravy bývají nejlepší

Tepelné ztráty netěsnými okny, dveřmi, neizolovanými stěnami nebo střechami mohou podle webu Deník významně přispívat k vysokým účtům za vytápění. Zajištění dostatečné izolace domu je proto základem efektivních strategií snižování nákladů. Velmi se osvědčuje především výměna starých oken za nová s dvojitým nebo trojitým zasklením.

Stejně zásadní je inteligentní řízení vytápění. Regulace teploty v závislosti na denní době a konkrétních oblastech využití totiž může výrazně snížit spotřebu energie. Moderní termostaty umožňují naprogramovat teplotu vhodnou pro různé hodiny a dny, což se ukazuje jako obzvláště výhodné, když je dům neobydlený nebo v noci, kdy je potřeba méně tepla.

Když bydlíte v paneláku

Pro obyvatele bytových domů se stává prvořadým úkolem maximalizace využití stávajícího tepla. Toho lze podle čtenářky Lydie N. z Jinošova dosáhnout umístěním fólie za radiátory. „Ta odráží teplo a zvyšuje účinnost vytápění,“ napsala nám. Přínosem může být také pořízení radiátorových ventilátorů, které rovnoměrně rozvádějí teplo po celé místnosti.

Jak zatopit v bytě bez neustálého nastavování topení: Pozor na průvan, teplo kradou i roztažené rolety

K lepšímu rozvodu tepla, a tedy i k úsporám, navíc významně přispívá pečlivé řízení proudění vzduchu v bytě, například odvzdušnění radiátorů. Toho lze dosáhnout uvolněním ventilu, který najdete v dolní části vašeho topení. Stačí ho uvolnit a počkat, dokud nepřestane unikat všechen vzduch (připravte pod něj velkou misku nebo ručníky, aby vám unikající voda neponičila podlahu). Jak na to jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři nedávno. A vyzkoušet můžete i chytré využití žaluzií nebo optimalizaci okolí radiátoru.

Jak vytopit byt bez radiátorů iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete na energiích, které v zimě vydáte za topení, co nejvíce ušetřit, osvojte si několik šikovných triků, které vám s tím pomohou

Co lze udělat v rodinném domě

Zde jsou možnosti úspor za vytápění rozsáhlejší. Kromě izolace a řízení teploty hraje významnou roli také volba zdroje tepla. Vhodnou volbou může být výměna starých uhelných kamen za moderní plynové nebo olejové kotle. Ještě ekonomicky rozumnější volbou však mohou být systémy využívající obnovitelné zdroje energie, jako je geotermální energie nebo biomasa. Mě osobně spíše láká to druhé, ale uvidíme.

Jak ušetřit za topení – šikovné tipy od profíka

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro úsporné vytápění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články