Už žádní slimáci na zahradě, vyžene je kávová sedlina

Abrazivní a mírně kyselý charakter kávové sedliny vytváří pro tyto tvory nehostinné prostředí. Díky tomu se ze zahrady odstěhují.

Piliny nikdy nevyhazujte, skvěle vám poslouží proti slimákům i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Než se pustíme do praktického využití kávové sedliny k odhánění slimáků, podívejme se na tyto zajímavé tvory blíže. Slimáci a hlemýždi patří do třídy Gastropoda. Nejlépe se jim daří ve vlhkém, zastíněném prostředí, které jim poskytuje vlhkost potřebnou k tomu, aby jejich tělo nevysychalo. Pohybují se pomocí svalnaté nohy, která produkuje hlen, jenž jim pomáhá hladce klouzat po povrchu a chrání je před jeho drsnou strukturou.

Prokletí pro zahradu

Navíc mají tito živočichové mají jedinečný jazykovitý orgán zvaný radula, pokrytý drobnými zoubky, který používají k seškrabávání potravy z povrchu. Vaši zeleninu a květiny tak doslova seškrábou z povrchu zemského ((vyjma slimáka největšího, ten se chová trochu jinak, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali). Což však právě není to, o co bychom stáli, i když celému procesu opravdu nelze upřít trochu té fascinace. A jak se jich zbavit? Skvěle podle webu PrimaNápady pomůže odpad, který běžně vyhazujeme.

Hnojení rostlin bez chemie: Skvělou práci odvede popel, mléko i kávová sedlina

Slimáky, stejně jako mnoho jiných živočichů, odpuzují určité textury a látky. A jednou z nich je právě kávová sedlina. iZdroj fotografie: Freepik
Slimáky, stejně jako mnoho jiných živočichů, odpuzují určité textury a látky. A jednou z nich je právě kávová sedlina.


Vědecký pohled na problematiku

Myšlenka použití kávové sedliny k odrazení slimáků může znít jako stará zahrádkářská pohádka, ale má vědecké opodstatnění. Má totiž vlastnosti, které tyto škůdce odpuzují, jak píše web iPrima. Jednoduše nasypte použitou kávovou sedlinu kolem základny ohrožených rostlin. Působí to jako fyzický odrazující prostředek a zároveň jako ochranná vrstva pohlcující vlhkost (jinými slovy, sedlina vám trochu nahradí mulč a zároveň svou texturou odradí slimáky).

Pro zvýšení ochrany ji pak můžete zkombinovat i s dalšími přírodními bariérami, jako jsou například drcené vaječné skořápky nebo diatomitová zemina alias křemelina. „Mně sloužila kávová sedlina dlouhé roky – kávu milujeme, takže jí byl doma vždycky dost. Takže její účinnost můžu potvrdit. Ale letos se nám slimáci tak přemnožili (i díky sousedu-bordelářovi), že jsem musela sáhnout po osvědčených modrých granulích,“ komentuje vše paní Květa z Litoměřic. A sedlina vám pomůže i s údržbou toalety – i to už Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli.

Slimáci se k zahradě ani nepřiblíží, odežene je mýdlo s česnekem

Jak na slimáky bez chemie – ověřené tipy a triky, které využije každý

Jaké triky používáte proti slimákům vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články