Už žádní komáři a pakomáři v domě, vyžene je mléko s formalínem

Nechtěné spolubydlící v podobě komárů a jiného hmyzu dokážete z bytu vystrnadit i bez pomoci speciálních insekticidů. Zkuste třeba mléko s formalínem.

Komáří kousnutí i Zdroj fotografie: John Tann / Creative Commons / CC BY
                   

Komáři, mušky a další hmyz v domě dokáží pěkně znepříjemnit život. Do bytu se dostanou raz dva, stačí nechat otevřené okno. Nejen, že kousnutí umí být velice nepříjemné a bolestivé, komáři mohou přenášet i nejrůznější nemoci. Pokud s těmito nechtěnými hosty nechcete sdílet jednu domácnost, nejspíš sáhnete po některém z volně dostupných repelentů. Nebo si můžete past na nepříjemný hmyz připravit sami doma.

Hmyz přiláká do domu vůně

Komáři, pakomáři, ale i švábi, mušky nebo jiný hmyz se v domě obvykle objeví, panují-li v něm pro něj vyhovující podmínky. Konkrétně pakomáry a octomilky nejčastěji přiláká zápach kazící se zeleniny nebo ovoce. Jakékoliv přezrálé plody tedy včas vyhazujte a ty, u kterých je to možné, přechovávejte vždy v lednici. Přivábit hmyz může také alkohol, proto nikde nenechávejte otevřené lahve. Samozřejmostí by mělo být pravidelné vynášení smetí.

Na hmyz v domě platí mléko a formalín

Do domu se hmyz často dostane, ani nevíte jak. Pokud se tak stalo, můžete si sami snadno vyrobit past, do které se komáři a pakomáři rychle chytí. Stačit vám bude malá miska, ve které v poměru 1:1 smícháte obyčejné mléko a formalín. Nádobu poté umístěte v domě tam, kde se hmyz nejvíce vyskytuje, klidně i na více míst. Pro komáry přilákané vůní mléka bude tato past konečná.

Hmyz v domě na nábytku iZdroj fotografie: Pixabay
Komáři ani pakomáři nejsou v domě vítanými společníky

Mušek vás zbaví jablečný ocet

Mezi velice rozšířený hmyz v domácnostech patří ovocné mušky, tzv. octomilky. Ty sice pro člověka nepředstavují žádné nebezpečí, nekoušou a ani nepřenášejí žádné nemoci, umí být však velice dotěrné a mohou mít na svědomí rychleji se kazící potraviny. I na ně platí jednoduchá past – v misce s vodou rozmíchejte polévkovou lžíci octa a malé množství jaru nebo tekutého mýdla. Vůně octa mušky přiláká a ony se poté ve vodě utopí.

Vsaďte na aromatické bylinky

Komáři mají velice vyvinutý čich, který využívají při hledání potravy. Obraťte jejich vlastní zbraň proti nim a pěstujte aromatické bylinky. Ty váš domov nejen zkrášlí, ale i provoní, což se bodavému hmyzu nebude líbit, takže se k vám ani nepřiblíží. Na okenním parapetu tak může stát květináč s levandulí, mátou nebo meduňkou. Nebo si vyrobte odpuzovač komárů za pomoci šalvěje.

Pět triků, jak se zbavit komárů v domě

Jak se bráníte přítomnosti hmyzu v domě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články