Jděte tentokrát na plevel chytře a ušetřete si pracné pletí. Dokáže ho zlikvidovat docela obyčejný ocet, který pořídíte v obchodě.
Pro zahrádkáře, kteří hledají bezpečnou, přírodní metodu boje proti plevelům, nabízí ocet účinné řešení. Dokáže ho totiž účinně spálit na popel a představuje tak přírodní alternativu k drsným chemickým herbicidům, jak radí web Pro ženy.
Síla octa jako přírodního herbicidu
Ocet je proslulý svým vysokým obsahem kyseliny octové, která mu dodává mimo jiné i sílu ničit plevel. Při přímé aplikaci totiž způsobuje rychlou dehydrataci rostlinných buněk, což vede k úhynu rostliny. Tato metoda působí rychle a výsledky jsou viditelné během několika dní, což z ní činí atraktivní volbu pro ty, kteří potřebují svůj problém s plevelem vyřešit okamžitě.
Jak ocet působí proti plevelům
Kyselina octová proniká do struktury plevele a rychle ho vysušuje. „Myslete na to, že není selektivní a může poškodit jakoukoli rostlinu, které se dotkne,“ připomíná paní Jana T. z Českých Budějovic, která nám do redakce návod na hubení plevele octem zaslala. Podle ní je jednoduchý a vypadá přesně takto:
- 1 díl bílého octa (mimochodem, ocet je i univerzálním pomocníkem i při úklidu domácnosti, jak psali Chalupáři-Zahrádkáři už několikrát)
- 3 díly vody
- několik kapek saponátu
- 1 lžíce hrubé soli
Ve velkém kbelíku smíchejte ocet a vodu. Přidejte saponát, který pomáhá roztoku přilnout k listům plevele, a sůl, která zvyšuje vysoušecí schopnost směsi. Směs přelijte do lahve s rozprašovačem nebo zahradního postřikovače a hojně ji naneste na plevel. Dbejte na důkladné pokrytí listů ze všech stran. „Nejlepší doba pro aplikaci octového přípravku na hubení plevele je slunečný den. Slunce urychlí vysoušecí účinek octa,“ dodává ještě paní Jana.
Co ještě vědět
Některé odolné plevele mohou vyžadovat více ošetření, jak upozorňuje i magazín Snadno bydlet. Roztok octa proto aplikujte opakovaně každých několik týdnů nebo podle potřeby, dokud nebude veškerá nežádoucí zeleň pod kontrolou.