Mrkev vydrží uskladněná i několik měsíců, stačí ji skladovat v sáčku bez vzduchu

Díky tomuto vám mrkev vydrží klidně až do jara. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je obyčejný igelitový sáček. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik.

i Zdroj fotografie: W.carter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mrkev patří mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou si lze snadno vypěstovat na vlastní zahrádce, protože je nenáročná na pěstování a skvěle se hodí k přípravě téměř jakéhokoliv pokrmu. Pokud se vám v letošním roce podařilo vypěstovat opravdu bohatou úrodu, pak byste se měli zaměřit na její správné uskladnění. Podle webu TopRecepty stačí provést pár jednoduchých kroků a máte vystaráno. Sami jsme se rozhodli tento způsob vyzkoušet.

Jak mrkev připravit

Než tuto lahodnou, šťavnatou a vitamíny nabitou zeleninu uložíte, měli byste ji napřed důkladně očistit od zbytků hlíny a dalších nečistot. K dlouhodobému skladování vyberte jen zdravé a zralé kousky, abyste předešli vzniku hniloby nebo plísní. Vyplatí se také její vrcholky mírně seříznout, jak jsme doporučovali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři, čímž zaručeně výrazně prodloužíte její trvanlivost o několik měsíců.

Vhodné podmínky pro skladování

Zvlášť důležitou roli při dlouhodobém skladování potravin hrají vnější podmínky. Většině druhů ovoce a zeleniny se dobře daří v chladném a tmavém prostředí. To však bývá často náchylné k hromadění velké vlhkosti, proto je důležité, aby na takovém místě byla zajištěna výměna vzduchu. Se skladováním mrkve může pomoci i obyčejný mech, nebo dokonce písek, o čemž jsme psali už dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.

mrkev iZdroj fotografie: Freepik
S dlouhodobým skladováním mrkve vám pomůže obyčejný igelitový sáček

Uložte mrkev do sáčku

Abyste mrkev udrželi co nejdéle čerstvou, křupavou a šťavnatou, připravte si pár obyčejných igelitových sáčků. Tato metoda je velmi jednoduchá, ale opravdu velmi účinná. Sáčky naplňte očištěnou a seříznutou zeleninou. Poté z nich pomocí vakuovacího přístroje nebo obyčejného vysavače odstraňte všechen vzduch a sáček lepicí páskou přelepte. Takto lze mrkev skladovat až do jara a mít zásobu vitamínů neustále po ruce.

Jak rychle a krásně nakrájet mrkev na proužky jako profesionální šéfkuchař? Krájení v kuchyni nikdy nebylo snazší

Další způsoby uložení mrkve

K uskladnění lze využít také dřevěné nebo plastové bedýnky s otvory, které podporují cirkulaci vzduchu mezi uloženými potravinami. Podle webu iReceptář se vyplatí jednotlivé vrstvy proložit pískem, což potvrzuje i naše čtenářka Barbora T. z Kolína: „Mrkev skladujeme v bedýnkách a mezi každou vrstvu dáváme noviny a písek. Ještě se nám nestalo, že by mrkev zplesnivěla nebo shnila.“

Jak skladovat kořenovou zeleninu

Jak skladujete mrkev vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články