Příznaky toho, že vánoční stromek nevydrží: Prozradí to barva, vůně i váha

Výběr vánočního stromu není jednoduchý. Pokud ale vezmete v potaz několik jednoduchých kritérií, vydrží dlouho čerstvý.

                   

Umělý vánoční stromeček má mnoho výhod. Po Vánocích jej rychle uklidíte, neopadává, v rámci jednorázové investice ušetříte za několik stromečků, které byste za ta léta koupili, a v neposlední řadě je s ním jednoduchá manipulace. No dobře, ale nevoní. Je to právě omamná vůně jehličí, která v kombinaci s cukrovím a dalšími komponenty dělá Vánoce nejkouzelnějšími svátky roku. Já vždy říkám, že i kdybych měla mít doma pouze nazdobenou větvičku, bylo by to lepší než umělý strom. Víte ale, jak se o stromeček správně starat, aby vydržel dlouho svěží?

Nákup napoví, v jaké je stromeček kondici

Ideální je vyrazit rovnou na plantáž, kde si svůj vysněný stromeček sami vyberete a uříznete. Případně si jej můžete vypěstovat i doma, jak jsme na Chalupářích-Zahrádkářích psali a máte záruku čerstvosti. Stromečky prodávané na parkovištích a jiných vyhrazených místech bývají setnuté už několik týdnů před samotným Štědrým dnem a samozřejmě je to právě extrémně dlouhý čas, který stromeček stráví v nevyhovujících podmínkách, co se na jeho životnosti projeví asi nejrazantněji.

Jedním z aspektů, které byste měli důkladně prozkoumat, je stav jehličí. To by mělo mít svěží zelenou barvu a pružnost. Pokud již chytá různé odstíny hnědé a po doteku odpadne, vězte, že tento strom má to nejlepší již za sebou. Rovněž jeho váha mnohé napoví. Jak píše web Hradec.Rozhlas, čerstvý strom má váhu mnohem větší, než ten, který se prodává již týdny. Je to dáno především tím, že čerstvý strom zadržuje více vody. A logicky tedy i déle vydrží.

Vsaďte na svůj čich

Aby stromeček vydržel co možná nejdéle, pokračujte další kontrolou. Pořádně nasajte jeho vůni, která by měla být svěží. Pokud stromeček nevoní, nečekejte, že dlouho vydrží. I celkový vzhled napoví, v jaké je kondici. „Bylo-li o stromeček dobře pečováno po celou dobu jeho růstu, budou větve růst rovnoměrně bez větších mezer,“ říká dlouholetý prodejce vánočních stromečků z Českých Budějovic pan Aleš K.

Větev jehličnanu a dlaň iZdroj fotografie: Piqsels
Při koupi zkoumejte vůni a váhu stromu, nepodceňujte ale ani stav jehličí a rovnoměrně rostlé větve

Pozor na teplotní šok a vláhu

Po pečlivém výběru stromečku můžete i nadále pokračovat v jeho aklimatizaci v domácím prostředí. Potřebuje hlavně chlad, pokud tedy do samotných Vánoc ještě několik dnů zbývá. Dejte ho na terasu či balkon a kmen ponořte do kyblíku s vodou. Pozor i na teplotní šok při přenesení dovnitř, radí web iReceptář. Teplotní šok rozhodně vitalitě stromečku neprospěje, naopak spíše uschne a jehličí opadá. Zkuste jej pomalu zvykat na vyšší teploty a doma ho následně umístěte na chladnější místo dále od zdroje tepla.

Chcete posílit vánoční atmosféru? Pomůžou vám tyto rostliny

I po dobu Vánoc dolévejte vodu, díky které si stromeček udrž zdravý vzhled. A pokud ještě nevíte, jak jej letos nazdobit, můžete si velmi levně vyrobit i originální papírové ozdoby, které vám bude každý závidět, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jak pečujete o vánoční strom vy, aby dlouho vydržel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články