Vertikální pěstování cibule: Zásoba zdravé zeleniny plné vitamínů po celý rok

Pokud nemáte doma dostatek místa, můžete zkusit pěstovávání cibule v plastové lahvi na vertikální způsob. Stojí to za to.

Vertikální způsob pěstování cibule v plastové lahvi je jednoduchý i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vertikální způsob pěstování cibule v plastové lahvi je zajímavou a praktickou metodou, kterou lze vyzkoušet v omezeném prostoru, jako například na balkoně nebo v malé zahradě. Jako základ můžete využít třeba jarní cibulku. Tento název označuje typ cibule, která se sklízí na jaře, obvykle předtím, než měla možnost plně dozrát. Jarní cibulka má jemnější chuť než běžná cibule a často se používá syrová do salátů nebo jako ozdoba (případně se přidává vařená do polévek, dušených pokrmů a dalších jídel). Navíc má nízký obsah kalorií a naopak vysoký obsah vitamínů.

Jak na vertikální pěstování cibule

Následující postup vám pomůže vytvořit svou vlastní vertikální zahradu s cibulí v plastové lahvi. Potřebovat budete plastovou lahev o objemu alespoň 2 litry. Odstraňte z ní etiketu a důkladně ji umyjte. Pomocí ostrého nože nebo nůžek odřízněte horní část lahve včetně víčka. Ve spodní části vytvořte otvory pro odvodnění, ty účinně zamezí hromadění vody v nádobě, a vyrobte i několik vertikálních otvorů. Použijte ostrý nůž nebo šroubovák. Do dolní části lahve nasypte asi 5 cm drenážní vrstvu.

Použijte třeba štěrk nebo expandovanou hlínu. Na tuto vrstvu nasypte vrstvu zeminy, měla by být alespoň 15 cm hluboká. Ujistěte se, že máte dostatečně velkou cibuli na zasazení. Cibulové hlavy by měly být ideálně menší než 5 cm v průměru. Odstraňte venkovní slupky cibule a použijte jen čistou cibulovou hlavu. Nakonec jemně vtlačte jednotlivé cibulové části do země v plastové lahvi. Zasaďte je asi 2 až 3 cm hluboko. Doplňte zeminu kolem cibule až k hornímu okraji lahve.

Jak se o cibuli starat

Nádobu umístěte na slunné místo, kde bude mít dostatek světla. Zalévejte často, ale s mírou. Cibule by měla začít růst do velikosti vhodné ke sklizni do několika týdnů (obvykle by měla být zralá a připravená ke sklizni nanejvýš do tří měsíců). Pokud chcete rychlejší úrodu, zkuste vsadit třeba na microgreens.

Vertikální způsob pěstování cibule iZdroj fotografie: Depositphotos

Vertikální způsob pěstování cibule – výhody

Vertikální způsob pěstování cibule má několik výhod. Především vám umožní pěstovat cibuli na velmi malé ploše, což je výhodné pro malé zahrady nebo pro pěstování v bytě. Tento způsob pěstování také dokáže zvýšit výnos cibule na jednotku plochy a rovněž usnadňuje kontrolu škůdců a chorob, jelikož rostliny rostou blízko sebe a je tedy možné je rychle kontrolovat.

A nelze zapomenout na ani estetický aspekt tohoto počinu. Vertikální způsob pěstování cibule dokáže být esteticky opravdu zajímavý, lahve porostlé svěží zelení mohou vytvořit zajímavé dekorativní prvky v zahradě nebo na balkóně. Zkombinovat je můžete například s šikovně pěstovanými tulipány.

Jakou zeleninu pěstujete doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články