Zalévání zahrady a dodávání dostatečné zálivky vašim rostlinám je důležitou záležitostí, obzvlášť v období vysokých teplot nebo sucha. V případě, že je dešťové vody málo, vaše účty za vodu poměrně rychle rostou. Existují však způsoby, které vám pomohou tyto účty opět snížit, a také vám ušetří práci. Použitím postřikovače dostanete optimální množství zálivky ke všem rostlinám, a to bez námahy a ztráty času.
Zalévejte velké plochy efektivněji
Pokud panuje období velkého sucha, je třeba častěji zalévat i zatravněné plochy. Pro největší úsporu vody je pak nejlepší volbou pořízení podzemního zavlažovacího systému. Ten sestává z nejrůznějších typů trysek, postřikovačů, potrubí a čerpadel. Tato konstrukce vám umožní zalít každý kousek zahrady, a to bez jakékoliv námahy.
Pokud nechcete zřizovat podzemní konstrukci zavlažovacího systému, postačí vám systém nadzemní. Ten je cenově dostupnější, a navíc přenosný. Potřebujete jen hadici a postřikovač. Zvolit můžete buď základní typ postřikovače, který zavlažuje zahradu v kruzích okolo sebe, nebo kývavý postřikovač, který zavlažuje území v obdélníkovém tvaru. Ten je pak vhodný do pravoúhlých zahrad.
Dostaňte ke kořenům víc vody
Pro rostliny a jejich schopnost udržení vody je nesmírně důležitý vhodný termín zalévání. Nikdy zahradu nezalévejte, pokud jsou venku vysoké teploty a příliš svítí slunce. Voda se pak rychle odpaří a k rostlinám se nedostane ani kapka.Zalévejte ji v pozdních odpoledních hodinách, kdy se půda po dlouhém dni ochladí, nebo brzy ráno. Rostliny pak využijí větší množství vody a vy je nebude muset tolik zavlažovat.
Dalším způsobem, jak předejít ztrátě vody vsakující se ke kořenům, je řádná úprava půdy. Proto dbejte na to, aby byla vždy prokypřená. Voda se tak snáze dostane ke kořenům a nedojde k jejímu zbytečnému výparu na povrchu. Dále zapravte do půdy menší množství organických hnojiv, tedy hnoje nebo kompostu. I tento krok napomůže k lepšímu vstřebávání vody.