Zapáchající prádlo: Chce to vyčistit pračku, s čištěním pomůže ústní voda

Aby vaše pračka voněla stejně svěže, jako když jste si ji pořídili, musíte věnovat dostatečnou pozornost jejímu čištění.

Rýžová voda se často doporučuje jako přírodní a ekologická alternativa k aviváži při praní prádla – a její použití není vůbec těžké. i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Zapáchající prádlo může být nepříjemným překvapením, zejména když od pračky očekáváte čerstvé a čisté oblečení. Navzdory tomu, co si mnozí myslí, však tyto spotřebiče vyžadují k tomu, aby správně fungovaly pravidelné čištění. Bez řádné péče se pračka může podle webu ProŽeny stát živnou půdou pro plísně, houby a bakterie, což následně vede k nepříjemnému zápachu. S tímto problémem vám však může skvěle pomoci ocet a ústní voda.

Pochopení příčiny zapáchajícího prádla

Hlavní příčinou nepříjemného zápachu v pračce je nahromadění zbytků pracího prostředku, aviváže, nečistot a špíny. V průběhu času tyto nahromaděné elementy v kombinaci s vlhkostí pračky vytváří ideální prostředí pro růst bakterií a plísní, a to zejména v těžko přístupných místech – tedy na těsnění nebo ve filtrech.

Řešení s octem a ústní vodou

Účinnou kombinací pro čištění pračky může být krom různých komerčních čističů i ocet a ústní voda. Potřebujete jen 3 litry octa a láhev ústní vody (podle mých zkušeností stačí i ta nejlevnější, kterou seženete). Ze všeho nejdříve nalijte ocet přímo do bubnu pračky. Ústní vodu poté nalijte do dávkovače na aviváž. Nastavte pračku na prázdný prací cyklus při 90 °C a dejte všemu volný průběh.

Tato vysoká teplota v kombinaci s čisticími vlastnostmi octa a ústní vody pomůže rozpustit a odstranit zbytky usazených nečistot, zničit bakterie a odstranit zápach. Po skončení cyklu by tedy měla být vaše pračka čistá a příjemně vonět.

Aspirin jako pomocník při bělení prádla: Stačí vhodit tablety do pračky nebo z nich udělat namáčecí lázeň

Pozor na množství prášku

A jak těmto problémům účinně předcházet? Dejte si pozor především na nadměrné používání pracího prostředku. A myslete také na to, že různé tkaniny vyžadují specifické typy pracích prostředků. Například funkční materiály často potřebují prací prostředky, které dokáží odstranit bakterie i při nízkých teplotách. Aby bylo prádlo hebké a voňavé, můžete jej prát také s několika kuličkami z alobalu, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování. iZdroj fotografie: Pixabay
Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování

Kontrola hadic a přidání sifonu

Někdy mohou zápachy vycházet z hadic pračky nebo ze špatně utěsněného či starého sifonu, jak na svých stránkách informuje web iReceptář. A co s tím?

  • Pravidelně kontrolujte hadice, zda nejsou ucpané nebo netěsní.
  • Nainstalujte sifon se suchým ventilem, který může zabránit pronikání nepříjemných pachů z kanalizace do pračky.
Extrémní úklid – jak vyčistit silně zanesenou pračku

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články