Zbavení se starého pařezu s rozsáhlými kořeny svépomocí. Dvě ověřené metody, které opravdu fungují

                   

I po tom nejkrásnějším a nejsilnějším stromu jednou zůstane pouhý pařez. Ten častokrát zavazí a zabírá místo, na kterém by mohl být vysazen stromek nový. Odstranění pařezu není obecně nic snadného. Největší problém představují hluboké kořeny, kterých je náročné se zbavit zejména u vzrostlých stromů. K vypořádání se s nimi je často zapotřebí těžké techniky. Tento zásah však vyžaduje velké množství úsilí a fyzických sil. Naštěstí existují jiné metody, jak se pozůstatku stromu zbavit.

Jak na ně?

První krok je společný pro obě metody. Na začátek budeme potřebovat vrtačku s širokým vrtákem určeným na dřevěné povrchy. Tím vyvrtáme do pařezu několik otvorů – nejdříve kolmo k zemi, které následně propojíme vrty vodorovnými. Tím zajistíme správné proudění vzduchu.

Metoda první – oheň

Tato možnost je velice jednoduchá. Potřebovat k ní budeme hořlavý materiál (seno, novinový papír aj…), který vložíme do svislých otvorů a zapálíme. Pokud bylo vytvořeno dostatek děr, pařez se sám zničí. Ohořelé zbytky snadno rozsekáme sekerou a odstraníme.

U této techniky je nutné dávat velký pozor. Výrazné nebezpečí zde může představovat celá řada vnějších faktorů, jako je kupříkladu silnější vítr. Proto je důležité, aby byl hořící pařez pod neustálým dozorem. Zároveň je po celou dobu hoření třeba mít po ruce dostatečné množství vody na jeho případné korigování.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Metoda druhá – využití minerálních látek

Máte-li z ohně (oprávněný) respekt, můžete využít druhé metody. Účinně se zbavit starého pařezu vám totiž pomohou také běžně dostupné minerální látky. Mezi ty nejefektivnější patří močovina, vitriol, ledek či kuchyňská sůl. Každá z nich má při dostatečné koncentraci schopnost výrazně narušit strukturu pařezu, což má za následek jeho postupné zničení zevnitř. Použití je snadné – vybranou látku jednoduše nalijeme či nasypeme přímo do vyhloubených děr. Poté je třeba každý z otvorů důkladně utěsnit, aby nedošlo ke smytí přípravku deštěm.

Pod vlivem některé z výše zmíněných látek dojde k postupnému slábnutí pařezu. Ten následně shnije. Celý tento proces běžně trvá 3 až 5 měsíců. Poté lze pozůstatek pařezu za pomocí sekery či páčidla snadno odstranit. Nejvhodnější dobou pro využití této metody jsou podzimní měsíce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články