5 chyb, které zničí úrodu brambor: Nadměrná zálivka a čerstvý hnůj nadělají pořádnou paseku

Pěstování brambor není těžké, ale má svá pravidla. Zjistěte, jakých chyb se při něm můžete dopustit, a jak se jich vyvarovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Brambory tvoří podstatnou část středoevropského jídelníčku. Nejen, že zasytí a díky vysokému obsahu škrobu dodají energii, ale obsahují také spoustu minerálních látek, jako je draslík, fosfor, železo, hořčík, zinek či jód. Najdete v nich vitamíny C, E, K a vitamíny skupiny B i kyselinu listovou. Úplně nejlépe chutnají, když si je vypěstujete sami. Pěstování brambor není náročné, největších úspěchů v něm dosáhnete, vyhnete-li se následujícím chybám, které mohou být pro sklizeň fatální.

Nevhodné místo pro pěstování brambor

První chybu můžete udělat při výběru místa. K tomu, aby se brambory úspěšně vyvíjely a prospívaly, potřebují slunné stanoviště – ve stínu porostou mnohem hůř nebo vůbec. Patří mezi plodiny první trati, jsou tedy dosti náročné na půdu, která musí být bohatá na živiny. Svou roli hrají i plodiny rostoucí v jejich okolí – dobrým sousedem jim je kukuřice, fazole nebo česnek. Naopak dýně by jim zbytečně ubírala živiny. Pěstovat brambory můžete ale i v pytli na balkoně.

Tři nejčastější chyby při hnojení

Brambory vyžadují živinami nabitou zeminu, která byla obohacena o čerstvý hnůj. Chybou by však bylo hnojit na jaře před sadbou. Hnůj aplikujte již na podzim předchozího roku – během zimy se rozloží. Pokud chcete zeminu obohatit o živiny až na jaře, zůstaňte jen u kompostu. Obezřetní buďte i během přihnojování brambor v průběhu sezóny – nadměrné množství dusíku v půdě povede k tomu, že hlízy budou náchylné k plísňovým chorobám. Častou chybou je i používání hnojiv obsahujících chlór, na který jsou brambory citlivé.

Sklizené brambory iZdroj fotografie: Freepik

Nadměrná zálivka bramborám zaškodí

Při pěstování brambor platí, že méně je někdy více – vyvarujte se tedy nadměrné zálivky. Pokud není extrémní sucho, nemusíte je zalévat ani bezprostředně po výsadbě. Počkejte s tím až do okamžiku, kdy se na rostlinách objeví první poupata, což je znamení, že brambory začaly nasazovat hlízy. Zalévejte vlažnou vodou jednou týdně do brázdy mezi řádky. Nejlepší je dělat to během dne, aby zemina stihla do večera lehce oschnout, ale zároveň se vyhněte zalévání v největších úpalech.

Řešení pro malé zahrady – vertikální pěstování brambor

Jaké jsou vaše triky při pěstování brambor?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články