Česnek z vlastní zahrady bude vždy lepší a pikantnější než ten z obchodu. Záleží to ale mimo jiné i na tom, kde ho vysadíte.
S postupujícím podzimem přichází čas vysadit ozimý česnek. Já mu před tím jarním dávám přednost hlavně proto, že mi odpadne práce s jeho zaléváním, o vláhu se totiž postará tající sníh a deště na konci zimy. Navíc si díky podzimní výsadbě ušetřím čas na jaře, který můžu věnovat jiným zahradním pracím. Každoročně ale dobře promýšlím, kam podzimní česnek zasadím, je totiž řada míst, kde se mu dařit nebude, a úroda tak bude mizivá.
Nulová úroda kvůli vlhku a stínu
Největší chybou je podle webu RadioTrek vysadit česnek na nízko položených místech, kde se drží voda. Nadměrné vlhko nahrává plísním a hnilobám, před kterými sadbu neochrání ani předchozí moření. Po svém vyřešil problém pan Jakub ze Smržova – na zahradě vybudoval vyvýšené záhony. „Na většině pozemku je hlavně brzy na jaře půda přemokřená. Proto pěstuji česnek jen ve vyvýšených záhonech, kde je zemina dobře propustná a kde se česneku daří.“ Chalupáři-Zahrádkáři popsali i další výhody vyvýšených záhonů.
Velkým nepřítelem česneku je stín. Pokud nebude mít dostatek světla, sice vyroste, ale stroužky budou malé a náchylnější na škůdce i choroby. Nedostatek slunce se podepíše i na jejich výsledné chuti. Najděte tedy nejlépe vyvýšené stanoviště, kam svítí po většinu dne slunce, a záhony skryté ve stínu stromů nebo budov věnujte jiným druhům zeleniny. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme poradili, kterým plodinám se tam bude nejlépe dařit.
Vysadit česnek po cibuli se nevyplatí
Důležitou roli hraje i to, jaká zelenina na záhoně v předchozím roce rostla. Já si proto každoročně poznamenávám, kde jsem co v posledních letech pěstovala. Udržuji si tak přehled, který se mi hodí při rozhodování, kam vysadit nejen česnek, ale i jiné plodiny. Nejhorším možným místem je záhon, kde česnek nebo jemu příbuzné plodiny rostly v předchozích třech až čtyřech letech. Na takovém místě hrozí přemnožení škůdců a pravděpodobnější výskyt chorob.
Při pěstování česneku si pamatujte, že nevhodná stanoviště pro něj jsou:
- přemokřená a stinná místa
- záhon, kde jste pěstovali v předchozích čtyřech letech česnek
- záhon po cibuli, pórku a jiných (i okrasných) cibulovinách
- po bylinkách, jako je bazalka nebo fenykl (mají na česnek inhibiční účinky)
- po okopaninách jako mrkev, petržel nebo řepa (mají stejné nároky na živiny jako česnek)
Jak správně vysadit česnek
Aby se česneku dobře dařilo, je třeba věnovat pozornost přípravě záhonu i samotné sadby. Nikdy nevynechávejte moření sadbových stroužků (Chalupáři-Zahrádkáři již o jeho výhodách psali). Půdu na záhonu zryjte na hloubku 20 cm a zapracujte do ní kompost nebo dřevěný popel. Stroužky sázejte asi 10 cm od sebe v řádcích vzdálených 25 cm. Web Unian radí zamulčovat sadbu před zimou směsí kompostu a pilin. Já používám spadané listí, které na jaře po posledních mrazech ze záhonu odstraním.