Když listy česneku žloutnou: Chce to dusík, brzy pak budou zase zelené a zdravé

Pokud zjistíte, že česneku žloutnou listy, je potřeba zasáhnout a dodat mu ihned dávku dusíku. Listy se opět zazelenají.

Enormní úrodu česneku zařídí kopřivy a pampelišky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domácímu česneku se nic nevyrovná. Jeho konzumací podporujete imunitu a vyženete z těla kdejaký bacil, který by se u vás rád na chvíli zabydlel. Vždy je ovšem lepší jej tepelně neupravovat, jelikož tak ztrácí na vitamínech a cenných silicích, které jsou právě přínosné. Nicméně i v pokrmu dokáže, kromě specifické chutě, tělu něčím přispět. Ovšem jako každou plodinu je i česnek je vhodné kontrolovat, zda mu něco neschází.

Kdy a kam s česnekem

Chcete-li si vypěstovat vlastní palice, je dobré mít na vědomí několik zásad. V prvé řadě je samozřejmě výběr odrůdy. Ta ovlivňuje nejen kvalitu, ale i výslednou chuť a velikost. Vždy je vhodné koupit přímo sadbový česnek, což mohu ze zkušenosti jen potvrdit. Ten je ošetřen proti chorobám a škůdcům, kteří jej napadají. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují odrůdy Jarus, Jankiel a Cyril.

Sadbový česnek je dobré před výsadbou ošetřit fungicidním přípravkem. „Já nic nekupuji, jen stroužky namočím v kašičce z vody a kvalitního dřevěného popela, rostou pak jako divé,“ napsal náš čtenář pan Marian L. z Uherského Hradiště. Vhodné je slunné stanoviště s propustnější půdou, kterou je nutné přerýt. Termínově je vhodný podzim i jaro. Podle webu NašeKrásnáZahrada je ale lepší zvolit výsadbu podzimní, jelikož se pak můžete těšit z větší úrody. Teplota půdy by měla být ve chvíli výsadby stabilně nižší než 9 °C.

V září je třeba připravit půdu před výsadbou zimního česneku

Česnek sázím už 20 let tímto způsobem a nikdy neonemocněl. Úroda mi každoročně vyráží dech

Listy prozradí, jak se palicím daří

Protože česnek roste celý pod zemí, nemáte jak zjistit, jestli dorostl do požadované velikosti. Podle zabarvení listů nicméně můžete vyhodnotit, jestli má plodina dostatek živin a minerálních látek. Jejich žluté zabarvení nenechávejte bez povšimnutí, jasně tak hlásí, že mu schází dusík, píše web iReceptář. Ten je nutné ihned doplnit.

Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí iZdroj fotografie: F. D. Richards / Creative Commons / CC BY-SA
Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí

Použít můžete výluh z kopřiv a popela. Kopřivová kejda je vhodná pro hnojení celé zahrady, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Je-li stav listů ale hodně vážný, zvolte raději radikálnější řešení v podobě amoniaku. Rozmíchejte 3 lžíce v 10 litrech vody a použijte jako zálivku. Už během několika málo dní byste měli vidět změnu. Pokud se tak neděje, zálivku opakujte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články