Cuketa je jedna z nejstarších plodin a její využití je v kuchyni velmi pestré. Zajistěte si velkou úrodu použitím toho správného domácího hnojiva ve správný čas.
Cuketa stejně jako například špagetová dýně nebo patizon patří mezi jednoleté tykvovité plodiny. Jejich obliba každým rokem stoupá a není se čemu divit. Pro svou jemnou chuť je velmi oblíbená u dětí i dospělých a dá se využít několika způsoby. Ať už z ní vaříte, pečete sladké koláče, nebo zavařujete, jistě byste rádi docílili opravdu enormní úrody. Spásou je pro ně hnojivo z kopřiv, které najde uplatnění i u dalších plodin na vaší zahrádce.
Jak správně hnojit cukety
Cukety nejsou na pěstování náročné. Abyste ale zvýšili jejich počet a podnítili je v růstu, je potřeba je pravidelně hnojit. Rostlina si bere z půdy veškeré živiny a minerální látky, které stimulují její růst a posilují kořenový systém. Velmi domácí účinné hnojivo bohaté na dusík se skládá z kopřiv, lopuchu a jitrocele. Udělejte z něj nálev a v poměru 1:10 zřeďte požadované množství s čistou vodou. Tímto hnojivem zalijte cukety asi 10 dnů od zasazení na záhoně a následně po odkvětu.
Ve chvíli, kdy už cukety začínají nasazovat květy, potřebuje rostlina místo dusíku draslík. I v tomto případě si pomůžete přírodní cestou. Dřevěný popel nařeďte vodou v poměru 1:6 a aplikujte jako hodnotnou zálivku. Takto připravený roztok byste měli spotřebovat nejpozději do 24 hodin. Popel jako velmi vydatné hnojivo můžete aplikovat například i pod okurky.
Se zálivkou šetřete, přemokření cuketám neprospívá
Cukety není potřeba vydatně zalévat. Vysoká vlhkost půdy nejen že přispívá ke tvorbě plísňových onemocnění, také ale snižuje výnosy z rostliny, což rozhodně není žádoucí. V horkých letních dnech zalévejte jednou týdně, při mírnějších teplotách postačí 2–3krát za měsíc. Obzvláště v letním období je nutná zálivka ve správný čas, ideálně ráno, nebo večer. Asi 10 dnů před prvním sklízením omezte zálivku i v horkých dnech na jednou za 10 dnů.
Cukety nenechávejte přerůst, mají potom tvrdou slupku, hořknou a velká část včetně vnitřních semen často končí v koši. Naopak mladé cukety můžete bez obav použít celé a jsou velmi lahodné a šťavnaté. Ideálně je odřízněte při délce asi 12 cm. Čím více jich odříznete, tím více bude cuketa plodit.