Domácí ochránce rajčat: Od škůdců a plísně je ochrání obyčejné mléko

Pokud si chcete letos pojistit maximální úrodu rajčat, vsaďte u nich na ochranný mléčný postřik. Jeho aplikace je opravdu snadná.

pěstování rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata jsou oblíbenou plodinou v mnoha českých zahradách. Ovšem je-li špatné léto, pak se mohou stát obětí škůdců a plísní, což samozřejmě ohrožuje jejich zdraví a produktivitu. I když jsou pro boj s těmito problémy k dispozici různé komerční produkty, ve své ledničce najdete jiného účinného spojence: mléko.

Proč používat mléko na rajčata

Jednou z hlavních výhod používání mléka jako přirozené ochrany rajčat jsou jeho protiplísňové vlastnosti. Vysoký obsah kyseliny mléčné v mléce pomáhá zpomalovat růst plísní, včetně notoricky známé plísně rajčat (Phytophthora infestans). Toto houbové onemocnění může způsobit vážné poškození vašich rajčatových záhonů. Ovšem díky aplikaci mléčného postřiku můžete vytvořit pro růst plísní nepříznivé prostředí a snížit riziko infekce na minimum.

Kromě protiplísňových vlastností mléko působí také jako odstrašující prostředek proti běžným škůdcům rajčat, jako jsou například mšice a svilušky. Proteiny a enzymy přítomné v mléce vytvářejí pro tyto škůdce nehostinné prostředí a účinně je tak drží na uzdě. Pravidelné postřikování rostlin rajčat mléčným roztokem může proto pomoci tyto škůdce odradit a minimalizovat škody, které mohou způsobit.

Jak vyrobit mléčný postřik

Chcete-li vytvořit domácí postřik z mléka, jednoduše smíchejte jeden díl mléka se dvěma díly vody. Je důležité používat spíše plnotučné mléko než odstředěné nebo nízkotučné, protože obsah tuku v plnotučném mléce zvyšuje jeho ochranné vlastnosti. Nalijte směs do rozprašovače a bohatě poroste rostliny rajčat. Musíte opravdu pečlivě pokrýt všechny listy i stonky – a to i ve spodní části a na rubu listů. V ideálním případě provádějte tento úkon ráno nebo pozdě odpoledne, když slunce není na vrcholu. Tím zabráníte případnému spálení listů.

Domácí ochránce rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Je důležité poznamenat, že postřik z mléka by se měl používat spíše jako preventivní opatření než jako lék na stávající napadení škůdci nebo houbami. Pokud už vaše rajčata plíseň napadla, pak se musíte poohlédnout po účinnějším prostředku. V každém případě se tento prostředek doporučuje aplikovat každých 10 až 14 dní během celého vegetačního období. Za zmínku také stojí, že ho nemusíte používat jen na rajčata. Lze s ním totiž ošetřit i okurky a cukety, a to se stejným účinkem.

Proti škůdcům pomůže i popel

Dřevěný popel má také schopnost odpuzovat některé škůdce a choroby. Ze záhonku umí vyhnat slimáky a mravence. Tím může také snížit riziko poškození rajčat. Kromě toho obsahuje různé minerály a živiny, které mohou být pro rostliny prospěšné. Patří mezi ně draslík, vápník, hořčík a stopové prvky, jako je železo a fosfor. Tyto živiny jsou důležité pro růst, včetně tvorby plodů. Popel k rajčatům tak patří stejně pevně, jako mléčný postřik. Na jednu rostlinu budete potřebovat jeden šálek (aplikujte 1krát za měsíc). A vyzkoušet můžete i hnojení rajčat kurkumou.

Jak se o svá rajčata staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články