Nasypte hořčičný prášek do skleníku, půda se stane úrodnou jako po tuně hnoje

Podzimní údržba se týká nejen venkovních záhonů, ale také skleníku. Dopřejte půdě v něm živiny a zabraňte do budoucna šíření škůdců a chorob.

Hniloba rajčat a paprik může mít spoustu příčin, důležité ale je rychlé řešení problému. Dodáním vápníku ještě můžete úrodu zachránit. i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud jste již sklidili poslední úrodu ve skleníku, je na čase vrhnout se na jeho hnojení. Většinou se v něm pěstují na živiny náročné plodiny, jako jsou rajčata, papriky a okurky, a aby se jim dařilo i v příštím roce, musíte se postarat o to, aby půda byla zdravá a úrodná. Vhodně ošetřený skleník vám také ušetří starosti v podobě přezimujících škůdců a zárodků plísňových chorob.

Jak na podzimní údržbu skleníku

Začněte generálním úklidem skleníku. Odstraňte všechny podpory a hadice. Ze záhonů vytrhejte veškerý plevel a zbytky rostlin, na kterých by mohli přezimovat škůdci a choroboplodné zárodky. Zeminu zryjte, zničíte tak úkryty vajíček a larev škodlivého hmyzu. Pokud jste letos ve skleníku bojovali s plísní, vyplatí se půdu zdezinfikovat. K tomu použijte buď dusíkaté vápno nebo zálivku roztokem z manganistanu draselného. Nakonec umyjte i okna a rámy. Po úklidu a dezinfekci se skleník hodí i jako místo pro uskladnění kořenové zeleniny.

Hořčice poslouží skleníku jako dezinfekce i hnojení

Zúrodnit a zdezinfikovat zeminu ve skleníku můžete za pomoci směsi, kterou smícháte ze tří ingrediencí – dolomitové mouky, hořčičného prášku a mletých vaječných skořápek. Dolomit je zdrojem hořčíku a vápníku, při jehož nedostatku by plodová zelenina mohla za rok trpět černáním pupku. Také účinně brání překyselování půdy. Hořčičný prášek zase půdu vyživí, zvýší v ní podíl humusu a zabrání šíření houbových onemocnění, takže se vašim rajčatům příští rok spíše vyhne plíseň šedá nebo bramborová.

Poslední ingredience – mleté vaječné skořápky – se postarají o zdroj vápníku, který se bude do půdy uvolňovat postupně, jejich rozklad v zemi bude trvat až deset měsíců. Důležité je, aby skořápky byly skutečně mleté, pokud budou jen podrcené, mohou se rozkládat i několik let. Samotné hnojení skleníku je zcela jednoduché. Smíchejte 2 kg dolomitové mouky, 2 kg hořčičného prášku a litr mletých skořápek. Hotovým práškem posypte půdu ve skleníku – dvě sklenice stačí na jeden metr krychlový. Nakonec hnojivo smíchejte s vrchní vrstvou zeminy.

Údržba skleníku iZdroj fotografie: Elliott Brown / Creative Commons / CC BY-SA
Po sklizni plodin volá skleník po údržbě

Půda ve skleníku ocení organické hnojení

Hořčice dokáže být ve skleníku nápomocná nejen v podobě prášku, ale také jako zelené hnojení. Vysejte ji na vyplevelený a prokypřený záhon a nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Jakmile rostlinky povyrostou, posekejte je a zapracujte do půdy. Zelené hnojení půdu nejen obohatí (hlavně o dusík), ale také zlepší její strukturu. Kromě hořčice můžete vysít také svazenku, vikev, řeřichu nebo řepku. Univerzálními organickými hnojivy, která můžete do skleníku aplikovat na podzim nebo brzy na jaře, je dobře uleželý kompost a chlévský hnůj.

Jak na podzimní dezinfekci skleníku

Jak se staráte na podzim o skleník vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články