Jak na maliny v červenci: Obrovské plody zařídí síran železitý

Použití síranu železitého k řešení nedostatku železa u malin představuje účinný způsob, jak zvýšit velikost a kvalitu plodů.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny patří podle webu MagazínDoma mezi nejoblíbenější plody léta vůbec. Pokud potřebujete podpořit plodnost svých keřů a zajistit si tak extrémně šťavnaté a chutné plody, pak sáhněte po osvědčeném domácím hnojivu, které vás navíc bude stát jen pár korun.

Když maliny neplodí, potřebují železo

Než se ponoříme do používání síranu železitého, je nezbytné rozpoznat příznaky a důsledky nedostatku železa u malin. Tento prvek je totiž klíčový pro tvorbu chlorofylu a bez něj rostliny jednoduše nemohou účinně provádět fotosyntézu. Mezi příznaky nedostatku této důležité živiny patří například:

  • žloutnutí listů (žilky však zůstávají zelené)
  • zakrnělý růst a snížená tvorba plodů
  • špatná kvalita a chuť plodů

Nedostatek železa je častější v půdách s vysokým pH, kde se stává nerozpustným a pro rostliny nepřístupným, jak píše web UklizenáZahrada. Testování pH půdy může pomoci určit, zda je to právě váš problém (pokud ano, vyřešte vše jako první, jinak si hnojením příliš nepomůžete).

Jak na zpracování ovoce, aby vydrželo: Různé druhy, různá řešení

Jak na zpracování ovoce, aby vydrželo: Maliny a ostružiny zamrazit, s jablky do sklepa

Jak aplikovat síran železitý

Pro běžné hnojení záhonů s malinami vám bude stačit přibližně jedna čajová lžička hnojiva, rozmíchaná v 10 litrech vody (množství uzpůsobte velikosti záhonu – tato dávka vystačí asi na dvě vzrostlé rostliny). Aplikace obvykle bohatě stačí dvakrát za sezónu – tak účinné tohle hnojivo je. Roztok síranu železitého aplikujte přímo ke kořenům rostlin. Tato metoda zajišťuje, že ho dodáte přesně tam, kde ho rostlina může nejúčinněji absorbovat.

Zralé plody malin iZdroj fotografie: Pixabay
Podzimní hnojení zařídí velké a sladké plody v příštím roce

Ovšem při silném nedostatku může být účinná i listová aplikace (postřik roztoku na listy až do skanutí). Tato metoda totiž umožňuje rostlinám absorbovat železo přímo. Ale pozor – hnojivo v takovém případě musíte zředit dvojnásobně, jinak byste mohli maliny popálit. A pokud chcete malinám zajistit ještě lepší podmínky k růstu, zamulčujte je – bohatě postačí posekaná tráva, jak jsme už na webu Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak se o své malinové keře staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články