Jak na správné a úspěšné pěstování rajčat: Od výběru místa po ideální zálivku

Pokud letos toužíte po opravdu velké úrodě rajčat, vsaďte na kroky, které vás provedou jejich úspěšným pěstováním od A až do Zet.

Jak na správné a úspěšné pěstování rajčat krok za krokem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Moudří pěstitelé rajčat vědí, že nejlepší způsob, jak sázet rajčata, je jejich hluboké usazení do země – dokážou si tak totiž vytvořit množství kořenů a rostliny budou celkově odolnější. Ovšem při péči o tyto jedinečné plodiny se hodí znát i řadu dalších užitečných kroků.

Proč sázet rajčata co nejhlouběji

Abyste pochopili, proč je hluboká výsadba rajčat prospěšná, musíte prozkoumat jejich přirozené růstové vzorce. Rajčata se mají plazit po zemi podobně jako třeba liány – tak to totiž dělají volně v přírodě, ovšem moderní vyšlechtěné rostliny podobné pěstování nesnáší – jsou totiž méně odolná a odolná vůči chorobám a rychle by zahynula. Na svou schopnost zakořenit kdykoliv a kdekoliv však nezapomněla.

Pokud jste si někdy všimli malých žlutozelených hrbolků rostoucích podél stonků vašich rajčat, pak vám prozradíme, že se jedná o kořenová primordia (skupiny buněk tvořící základ bočního kořene). Jedná se o tisíce buněk parenchymu, které se dělí pod povrchem stonku a jsou připraveny kdykoli vyrazit k akci. Tyto buňky jsou tajnou zbraní rajčat pro přežití – díky nim si totiž dokážou vytvořit nové kořeny všude tam, kde je to potřeba.

Zralé rajče na stonku iZdroj fotografie: Pexels

Pomůže i výsadba bokem

Když rajčata zasadíte hluboko nebo dokonce na bok, buňky parenchymu začnou rychle tvořit nové kořeny podél celé délky zakopaného stonku. Výsledkem bude naprosto masivní kořenový systém, který je klíčem k tomu, abyste se dočkali skutečně maximální úrody. Větší kořenový systém totiž umožňuje rostlině přístup k většímu množství vody a živin, což povede k té největší úrodě, jakou jste kdy viděli.

Kam správně zasadit rajčata

Základními podmínkami pro pěstování rajčat je dostatek slunečního záření, teplo a úrodná půda. Proto si na zahradě vyberte místo, kam svítí slunce alespoň 6–8 hodin denně. Pokud nemáte zahrádku, můžete rajčata vysadit do nádob na slunnou terasu nebo balkon. Myslete také na to, že tato zelenina preferuje dobře odvodněnou a úrodnou půdu. Před výsadbou se ujistěte, že je volná a bohatá na kompost nebo hnůj. Můžete také přidat organická hnojiva, která jsou bohatá na dusík, fosfor a draslík.

Pěstování rajčat iZdroj fotografie: SuSanA Secretariat / Creative Commons / CC BY-2.0

Jak na správnou zálivku

Bez správného přísunu vláhy vám však ani ten nejlepší kořenový systém nepomůže. Myslete na to, že tato zelenina má ráda pravidelné zalévání. Snažte se proto udržovat půdu stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Rajčata je vždy lepší zalévat méně často, ale důkladně, než často a v malých dávkách.

Vyhněte se také dopadu vody přímo na listy a plody – to může zvýšit riziko onemocnění a hniloby. Pamatujte si také, že je nejlepší zalévat rajčata brzy ráno. Zalévání ve večerních hodinách může zvýšit riziko plísní a houbových onemocnění. Ke hnojení můžete použít třeba kopřivovou kejdu, a to nejlépe jako postřik na list.

Jaké jsou vaše tipy při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články