Skvělá úroda okurek v roce 2023 podle osvědčených rad zahradníků

Nic nechutná tak dobře, jako sklízet plody vlastní tvrdé práce. Vychutnejte si nejoblíbenější plody sezóny a vypěstujte si vlastní bohatou úrodu okurek.

i Zdroj fotografie: Maasaak / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I naprostý začátečník si může vypěstovat vlastní okurky, pokud ví, na co se zaměřit, a která pravidla striktně dodržovat. Dodržováním těchto jednoduchých kroků si můžete snadno vypěstovat vlastní bohatou úrodu okurek a vychutnávat si tyto lahodné plody po celou sezónu. Ať už máte pro okurky připravený skleník, venkovní záhon nebo místo na balkonu, vyzkoušejte tyto jednoduché a klasické triky zahradníků, dodržte jejich postup a vypěstujte si ty nejchutnější okurky.

Semena okurek udržujte v teple

Při správné péči se můžete prvních plodů okurek dočkat zpravidla po 10 až 12 týdnech od jejich výsevu. Některé odrůdy mohou být náchylnější a hodí se nejlépe pro pěstování ve skleníku. Odolnější odrůdy však můžete bez obav pěstovat na venkovním záhonu nebo balkonu. Nejdříve okurky vysejte do vhodně připravených květináčů a nechte růst na okenním parapetu nebo v domácím skleníku.

Ovšem k tomu, aby okurky dobře rostly, potřebují ideální teplotu okolo 20 °C. Ven je přemístěte teprve ve chvíli, kdy pomine nebezpečí mrazu a nízkých teplot. Nejlepší doba pro přesazování okurek nastává v květnu nebo červnu. Minimální venkovní teploty by měly klesat maximálně k 12 °C.

Semena okurek udržujte v teple iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsadba okurek

V jakémkoliv zahradnickém centru můžete zakoupit již vzrostlé sazenice okurek, které jen zasadíte na připravené záhony. Vypěstovat si však můžete vlastní okurky i ze semen. Stačí si zvolit odrůdu podle požadovaného tvaru, velikosti nebo barvy a pustit se do práce. Pro výsev semen by však půda měla být dobře propustná a s nižším obsahem živin. Pokud budete následně pěstovat okurky ve skleníku, vysejte jejich semena již na přelomu března a dubna. V případě venkovního pěstování však počkejte s výsevem semen až na přelom dubna a května.

Vyberte vhodné místo pro pěstování okurek

Pro svůj růst potřebují okurky ty nejlepší podmínky. Obecně se okurkám nejlépe daří ve skleníku, ale můžete je umístit i na venkovní záhon na jižní nebo západní záhon, který je chráněn před silným větrem. Půda by měla být dobře vyživená, úrodná a propustná. Ve vzduchu by měla být zajištěna dostatečná vlhkost, která se mnohem lépe dodržuje a kontroluje ve skleníkových podmínkách.

Přírodní hnojivo pro velmi rychlý růst a vývoj okurek iZdroj fotografie: Freepik

I na venkovním záhonu však můžete vhodnými způsoby dostatečnou vlhkost okurkám zajistit. Než je do připravených záhonů přesadíte, měli byste půdu venku i ve skleníku dostatečně vyživit. Použít k tomu můžete například kvalitní hnůj nebo zahradní kompost.

Nejlepší doba pro přesazení okurek

Sazenice okurek můžete do skleníku přemístit, jakmile se na jejich stoncích objeví 3 až 4 listy a mají silný kořenový systém. Pokud chcete okurky vysázet ven, počkejte až bude jejich stonek a kořen silnější, než je začnete otužovat nižšími teplotami. Pro svůj růst potřebují jednotlivé rostliny dostatek prostoru, aby mezi nimi byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu. Ideálně dodržujte vzdálenost mezi rostlinami okurek alespoň 60 cm. Jakmile máte okurky zasazené, stačí je pravidelně zalévat a hnojit a za všechnu práci se vám odmění bohatou úrodou.

Jak si vypěstovat vlastní okurky

Jak jste zvyklí pěstovat okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články