Krásná úroda skleníkových rajčat aneb jak na zaštipování zvyšující úrodu

Rajčata potřebují ke své spokojenosti nejenom správné hnojení a zálivku, ale také optimální střih. Naučte se, jak ho správně provést.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letní sezóna je v plném proudu a je čas se postarat o budoucí úrodu rajčat. Pokud jde o ta skleníková, pak nesmíte kromě zálivky a hnojení zapomenout ani na správný řez. Právě ten totiž může urychlit dozrávání plodů a zároveň prodloužit dobu plodnosti vašich rajčat, což v konečném důsledku povede ke zvýšení výnosů. Prořezávání spočívá v odstraňování odnoží, což jsou postranní výhony, které vyrůstají z paždí listů – ovšem týká se jen klasických rajčat, ta keřová ho nepotřebují. Naopak by u nich byl spíše kontraproduktivní.

Jak na správný řez rajčat

Před zahájením řezu je třeba se rozhodnout, kolik výhonů chcete u každé rostliny zachovat. Nejčastější volbou je jeden stonek, ale přípustné je i pěstování rajčat se dvěma nebo třemi stonky. Výhodou jednoho stonku je lepší větrání a možnost vyšší hustoty výsadby, čímž se maximalizuje využití prostoru.

A jak na samotný střih? Nežádoucí výhony by se měly odstraňovat ráno za suchého dne, aby rostlina mohla do večera rány zacelit. Tři dny před řezem rostlinu nezalévejte a nehnojte. Po zákroku je nezbytné použít dřevěný popel pro dezinfekci ran (ale klidně ho rajčatům dopřejte i jako hnojivo) a zajistit důkladnou zálivku.

Jaká pravidla při prořezávání dodržovat

Pokud je to možné, pak nikdy neodstraňujte více než tři výhony najednou a zákrok provádějte raději častěji. K zaštipování výhonů přistupujte jednou týdně, a to bez použití nářadí (protože použití nářadí zvyšuje riziko onemocnění rostliny). K odštípnutí zálístků vám bohatě postačí vaše vlastní prsty.

Domácí ochránce rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Proč se vyplatí stříhat rajčata

Prořezávání rajčat pomůže jejich zdraví několika způsoby. Energie rostliny směřuje na produkci plodů namísto zbytečného růstu listů, což vede k větší a bohatší úrodě. Odstranění odnoží také zlepšuje proudění vzduchu ve skleníku, čímž se snižuje riziko výskytu chorob, například obávaných houbových infekcí. A kromě toho lze také regulací počtu stonků řídit celkový růst rostliny a zajistit optimální pronikání slunečního světla do všech částí, což podporuje rovnoměrné dozrávání plodů. To oceníte především na podzim, kdy je každý sluneční paprsek opravdu ceněný.

Jak na správné provedení řezu rajčat

Nežádoucí odnože obvykle vyrůstají z paždí listů, tedy z míst, kde se listy setkávají s hlavním stonkem. Často se vyvíjejí mezi hlavním kmenem a bočními větvemi. V ideálním případě tak při jejich odstraňování postupujte tak, abyste zachovali jeden hlavní kmen a odstraňte všechny ostatní výhony. Vybrané zálístky poté zaštípněte nebo odstřihněte prsty nebo čistými zahradnickými nůžkami v blízkosti hlavního kmene. Snažte se o maximálně rovný a čistý řez, abyste minimalizovali poškození rostliny.

Ochrana rajčat před škůdci iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách rajčat neobjevují nové výhony, a podle potřeby postup prořezávání opakujte. Nezapomeňte udržovat požadovaný počet stonků a odstraňte všechny další přírůstky, které se objeví. Vysoká úroda zdravých rajčat tak bude zaručena. A pokud je chcete správně pohnojit, použije kyselinu boritou.

Jaký je váš osvědčený postup při zaštipování rajčat?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články