I v září je čas: Rajčata rychle dorostou požadovaných rozměrů, pomůže obyčejný popel

Dopřejte rajčatům v době plození tuto extra výživnou zálivku. Podpoříte jejich imunitní systém a zajistíte si bohatou úrodu.

Dřevěný popel určitě nevyhazujte – poslouží jako hnojivo i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Téměř nic nechutná tak dobře, jako zralá rajčata vypěstovaná a čerstvě utržená na vlastní zahrádce. Abyste si zajistili tu nejlepší úrodu, musíte svým rostlinám zajistit potřebnou péči. Pomocí tohoto hnojiva zněkolikanásobíte výnos svých rajčat, které budou obsypána velkými a šťavnatými plody. Sklízejte rajčata po kýblech díky tomuto jednoduchému triku.

Jak na pěstování rajčat

Tajemství úspěšného pěstování rajčat spočívá v jejich vhodném umístění a dodržování ideálních životních podmínek. Ze všeho nejvíce potřebují dostatek světla a tepla. Z toho důvodu je většina lidí pěstuje ve skleníku, kde jsou podmínky mnohem stabilnější. Příliš velké množství vlhkosti však může způsobit řadu problémů a nepříjemností, které vás o celou úrodu snadno připraví.

Na co si dát při pěstování pozor

Ať už se rozhodnete pěstovat tyto plodiny ze semen nebo vzrostlejších sazenic, budou neustále vyžadovat vaši pravidelnou péči. Jen tak můžete včas reagovat na vznikající problém nebo neduhy, které ovlivní jejich další vývoj. Zejména si dejte pozor na vznik nemocí, houbových chorob, plísní a útoky škůdců. Jakmile jednou rostlinu napadnou, mohou se velmi snadno rozšířit i do jejího okolí.

Krmení rajčat v srpnu, pomůže vám docela obyčejný popel iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak předejít některým problémům

Úspěšnost vaší práce ovlivní mimo jiné také kombinace sousedních rostlin. Neměli byste do jejich blízkosti sázet plodiny, které mají zcela odlišné nároky. Mezi takové patří například okurky, které potřebují ke svému správnému růstu mnohem vyšší vlhkost. Zároveň se vyhněte těm druhům, které by si mohly vzájemně konkurovat a ubírat si živiny z půdy nebo těm, které trpí na stejné neduhy.

Proč hnojit rajčata dřevěným popelem

Vhodnými hnojivy stimulujete rozvoj určitých částí rostlin a podpoříte jejich imunitní systém. Celkově tak budou mnohem silnější, odolnější a vitálnější. A co vám může pomoci? Přece docela obyčejný popel. Před zapracováním popela proveďte test pH půdy. V ideálním případě se rajčatům daří v mírně kyselé až neutrální zemině (pH kolem 6,0 až 7,0). Pokud je pH příliš vysoké (zásadité), zvažte doplnění půdy popelem, abyste tak vytvořili pro rajčata o něco příznivější prostředí. A jak ho použít? Nasbíraný popel pečlivě rozprostřete po povrchu půdy kolem rostlin.

Chyby v hnojení rajčat a okurek: Nerovnoměrné zalévání a mnoho soli iZdroj fotografie: Freepik

Snažte se o rovnoměrné rozložení a zajistěte, aby popel účinně pokryl celou oblast kořenové zóny. Nakonec ho pomocí hrábí nebo motyčky jemně zapravte do vrchní vrstvy půdy, přibližně jeden až dva centimetry hluboko. To napomáhá asimilaci živin a podporuje jejich dostupnost pro kořeny rostlin. Živiny z popela se ke kořenům dostanou opravdu rychle, protože jsou už díky procesu spalování tak trochu předpřipravené.

Hodí se i další pomocníci

A pokud vás trápí hniloba konce květů, pak spalte rybí kosti a pohnojte rajčata jimi. Dostanou tak vysokou dávku fosforu, kterou k vyřešení svého problému potřebují. A co dělat, když máte stále zelená rajčata? Tady už o výživu nejde, zřejmě nedostávají dostatečnou zálivku.

Jak se staráte o svá rajčata v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články