Listy česneku už nikdy žloutnout nebudou, zařídí to močovina

Aby vám jarní česnek určitě nezežloutl, musíte mu dodat ten správný přísun živin. Mohou vám s tím pomoci i levná hnojiva.

Česnek na slunném místě i Zdroj fotografie: Uživatel La Huertecilla / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Jaro probouzí dřímající cibulky z železnou spolehlivostí – bohužel u česneku nebývají vždy výsledky takové, jak byste si nejspíš představovali. Žloutnutí listů, které je obvykle příznakem závažných potíží, může být způsobeno několika faktory, včetně poškození mrazem nebo nedostatku základních živin, jak informuje web DesateroTváříOsobnosti.

Čím hnojit česnek na jaře

Silný růst česneku vyžaduje bohatý přísun živin, a to podle magazínu iReceptář zejména dusíku. Nedostatek těchto životně důležitých složek může zbrzdit růst a vést k obávanému žlutému olistění. A právě zde přichází ke slovu močovina, což je hnojivo s vysokým obsahem dusíku, která je pro česnek trpící nedostatkem živin mnohdy tím nejlepším záchranným lanem, na jaké je podle mých zkušeností vůbec možné narazit. Žádného žloutnutí se tak nebudete muset bát.

Načasování a použití: Klíč k úspěchu

Kouzlo močoviny se nejlépe projeví v případě, že se aplikuje po vzejití pátého listu, a to při denních teplotách nejméně 17 stupňů Celsia. Použijte směs 50 gramů močoviny zředěných v 10 litrech vody a jemně zalijte půdu v okolí rostlin. Nic víc není třeba.

jak pěstovat zelí

Cestu k velkým hlávkám zelí zkrátí letos hnojení močovinou

Jak zalévat česnek

Česnek na vodu obvykle není náročný, ovšem na jaře se přece jen vyplatí mu občas trochu té zálivky dopřát. Podle paní Radky Z. ze Sušice je nejlepší důsledná a mírná zálivka během kritických fází růstu v dubnu a květnu. Úplně pak zalévání vynechte měsíc před sklizní, mám to ověřené,“ napsala na redakční e-mail.

Česnek v záhoně iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete mít jistotu, že se váš česnek zasazený na zimu opravdu správně uchytí a na jaře rychle vyraší, vezměte si na pomoc přírodu

Doplňkové živiny: Podpůrné látky

Močovina sice dodá česneku množství prospěšného dusíku, ale zapomínat bychom neměli ani na další živiny a sloučeniny, které tato oblíbená zelenina ke své spokojenosti potřebuje. Jde především o draslík a fosfor, dodávané prostřednictvím superfosfátu nebo dřevěného popela. Chalupáři-Zahrádkáři pak nedají dopustit na hnojiva na bázi hnoje a kopřiv obohacená dřevěným popelem, která si snadno vyrobíte sami.

Pěstování česneku nejen ve městě – praktické rady a tipy

Jak svůj česnek hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články