Domácí booster pro maliny: Sbírat se budou po kýblech, pomůže popel a kompost

Čím pohnojit maliny ještě před rozkvětem, abyste se mohli těšit z opravdu bohaté úrody, jež bude navíc i báječně sladká.

i Zdroj fotografie: Свифт / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hnojení maliníků je zásadním faktorem pro dosažení zdravé a bohaté úrody. Maliny jsou náročné na živiny, a proto je důležité jim výživu dodávat pravidelně. Jen jedna dávka hnojiva nestačí. Tyto ovocné keře je nejlepší hnojit na jaře a na podzim.

Kdy správně hnojit maliníky

Ideálním hnojivem je hnůj (ten lze koupit i granulovaný), případně kompost. Při použití koňského hnoje se doporučuje aplikovat 5 až 8 kg na metr čtvereční půdy při výsadbě a následně každé 2 roky přidat 2 kg zahradnického kompostu na jeden metr čtvereční. Je však důležité pamatovat na to, že zejména u čerstvého hnoje je nutné provést důkladné promíchání se substrátem, aby nedošlo během rozkladu hnoje k poškození kořínků maliníků.

Ke každé rostlině maliníku je pak vhodné jako bonus přidat ještě lžíci dřevěného popela. Organická hnojiva i kompost však můžete nahradit tzv. zeleným hnojením, které je vhodné zejména pro větší plantáže. Zelené hnojení spočívá v zasetí podpůrné rostliny (ideálně z čeledi vikvovitých) kolem malin. Tu v červnu posečte (poslouží vám zároveň i jako mulč) a před zimou zbylé rostlinné zbytky zapravte do půdy. Pro lepší účinek je vhodné vikvovitou plodinu každý rok střídat.

Jak na jarní péči o maliny, aby hojně plodily až do konce sezóny iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč vsadit na vikev a její příbuzné

Vysetím této předplodiny navíc eliminujete výskyt plevelů, které rostlinám berou živiny, místo aby je vytvářely (vikvovité rostliny totiž dodávají půdě nezbytný dusík) a ochráníte záhony před vysycháním a erozí následkem prudkých dešťů. Podzimní hnojení malin se pak provádí stejně jako jarní hnojení.

Příznaky nedostatku živin u malin

Pokud hnojení zanedbáte, připomenou se vám maliníky velmi brzy samy. Stačí se jen zaměřit na specifické příznaky nedostatku konkrétního prvku. Například malé dodávky dusíku se projevují bledými až žlutými listy (při nadbytku této živiny se pak barva listů změní na modrozelenou). Nedostatek fosforu prozradí zpomalení růstu a malá úroda. Nicméně, pokud maliníky pravidelně hnojíte, pak je pravděpodobnost nedostatku fosforu poměrně malá.

Pokud maliny pohnojíte před začátkem sezóny tímto, budete mít kýble plodů iZdroj fotografie: Talking Curls / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

A pokud maliník nedostává dostatek draslíku, jeho listy se začnou kroutit a ovoce může mít horší chuť. Nicméně, i zde platí, že pokud se řídíte doporučením ohledně hnojení, nedostatek draslíku by neměl být příliš velký. A objevit se může také nedostatek hořčíku. Ten se projevuje ztrátou spodních listů a postupným odumíráním rostliny. Je proto důležité dodávat maliníkům tuto živinu prostřednictvím pravidelného hnojení.

Co si ještě pohlídat

Kromě hnojení je pro zdraví maliníků důležité také mulčování. Maliny mají totiž tendenci při správném zamulčování vytvářet až dvojnásobné množství kořínků, co je pro jejich zdraví velmi důležité. Lépe tak vstřebávají živiny a vodu a vaše úroda tak bude mnohem větší.

Množení a výsadba maliníku a ostružiníku

Jaké jsou vaše tipy pro péči o maliníky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články