Jarní výsadba maliníku má svá pravidla. Pokud je dodržíte, bohatá úroda na sebe příští rok nenechá čekat.
Jaro je obdobím, kdy se řada zahradníků věnuje sázení nejrůznějších užitkových dřevin. Častou volbou bývá i keř maliníku, kterému se při správné péči bude dařit v zahradách jak v nižších, tak vyšších polohách.
Jarní výsadba maliníku má své výhody
Užitkové keře, včetně maliníku, můžete sázet buď brzy na jaře, nebo na podzim (nejlépe na přelomu října a listopadu). Druhá možnost s sebou nese řadu výhod, jak píše web Cash-flow. Zásluhu na tom mají podzimní deště, které se postarají o dostatek vláhy, a vám tak odpadne starost s pravidelným zaléváním sazenic. Nižší teploty zase brání rozvoji chorob a šíření škůdců. To potvrzuje i pan Jiří z Doks: „Když vysadím maliny nebo ostružiny na podzim, vždy rostou lépe než ty vysazené až na jaře.“
Výsadba maliníku začíná přípravou půdy
Ale ani teď nemusí být pozdě – koneckonců, jara bývají poslední dobou také docela vlhká. Při sázení maliníku se vyplatí dodržet několik hlavních bodů. Bez ohledu na to, zda budete pěstovat jednouplodící nebo remontantní maliny (o jejich specifikách píší Chalupáři-Zahrádkáři také), vybírejte jednoleté zdravé sazenice bez známek plísní, s pružnými pruty a zdravými, alespoň 10 cm dlouhými kořeny. Před výsadbou je zkraťte na zhruba 30 cm, lépe tak zakoření a podpoříte jejich větvení.
Maliny potřebují hlavně slunce
Aby se malinám dobře dařilo, je potřeba správně připravit stanoviště, na kterém porostou. Zvolte slunečné místo chráněné před větrem, s dobře propustnou půdou. Tu nejprve zbavte plevele, zryjte a zapracujte do ní dobře rozleželý kompost nebo humus, který zeminu obohatí o potřebné živiny, radí web Agro-business. Z minerálních hnojiv můžete použít superfosfát nebo síran draselný.
Poté přichází na řadu samotná výsadba – vykopejte jámy hluboké asi 30 cm, vzdálené od sebe zhruba půl metru. Sazenici umístěte do jámy a zasypte zeminou. Měla by být umístěna o pár centimetrů hlouběji než v původním květináči. Bezprostředně po výsadbě maliník zalijte alespoň 5 litry vody a zamulčujte organickým materiálem – slámou, listím (které se k mulčování a kompostování hodí, psali Chalupáři-Zahrádkáři také), kompostem nebo štěpkou.