Měkké a malé maliny mají řešení: Chce to správné vitamíny, po draslíku a bóru doslova prahnou

Jestliže nejste se svou úrodou malin právě spokojeni, pak zkontrolujte, zda mají vše, co ke svému růstu a vývoji potřebují.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Dmitry Brant / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud loňská úroda malin nebyla příliš dobrá a letos to také na nějakou hitparádu právě nevypadá, pak je na čase poučit se z minulých chyb a provést správné úpravy. Malé a měkké plody maliníku jsou totiž často důsledkem špatných půdních podmínek, nedostatečné zálivky a všeobecně špatných postupů péče. Pokud se chcete vyhnout opětovné sklizni měkkých a nevyvinutých malin, myslete na dvě důležité věci: prořezávání a hnojení.

Nebojte se maliníky prostříhat

Když malinový keř potřebuje vyživovat velké množství nových výhonů a větví, jednoduše mu nezbývá dostatek energie na produkci krásných a kvalitních bobulí. Proto je nezbytné mít svůj malinový záhon pod kontrolou. Pravidelné prořezávání je pro řízení růstu maliníku zásadní. Odstraňte všechny slabé nebo poškozené výhony, aby rostlina mohla soustředit svou energii na ty zdravější.

Tím se zlepší cirkulace vzduchu a pronikání světla, což podpoří vývoj silných a chutných plodů. Kromě toho je třeba maliníkům také zajistit vhodnou oporu, například v podobě mříží nebo kůlů, která pomůže udržet trsy ve vzpřímené poloze a zabrání jejich poklesu pod tíhou plodů. K malinám lze přidat i kompost, musí ovšem být dobře rozložený a měkký na dotek.

Měkké a malé maliny po draslíku a bóru doslova prahnou iZdroj fotografie: Freepik

Dostatečné hnojení je také důležité

Nedostatek nebo nadbytek živin může mít na úrodu malin stejně negativní vliv. Je proto velmi důležité stanovit optimální plán hnojení, aby rostliny dostávaly všechny potřebné živiny ve správném množství. Dvěma klíčovými prvky, které maliny potřebují pro optimální růst a vývoj bobulí, jsou draslík a bór. Draslík zlepšuje chuť, velikost a pevnost plodů, zatímco bór přispívá k pevnosti buněčných stěn a pomáhá předcházet vzniku měkkých plodů. Do půdy proto ještě teď zapravte hnojiva bohatá na draslík, jako je síran draselný nebo dusičnan draselný.

A to vždy podle doporučeného dávkování. Bór lze aplikovat jako listový postřik pomocí roztoku boraxu zředěného ve vodě, přičemž je třeba pečlivě dodržovat návod. Ale stejně důležité jsou pro rostliny maliníku i různé mikroprvky. Bývají sice potřebné v menším množství, ale hrají zásadní roli v různých fyziologických procesech. Pokud vaše půda tyto mikroelementy postrádá, zvažte použití hnojiva s mikroelementy nebo přidání organických látek, jako je kompost nebo dobře rozleželý hnůj, abyste doplnili obsah živin v půdě přirozeným způsobem.

Osvědčené tipy pro pěstování malin od zkušeného zahradníka iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení malin zálivkou z dřevěného popela

Popel ze dřeva je bohatý na živiny, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Při použití ve formě hnojiva může malinám dodat draslík, vápník a stopové prvky, čímž podporuje zdravý vývoj a zlepšuje celkovou produkci ovoce. Dřevěný popel se nejlépe aplikuje jako zálivka kolem základny kořenů maliníku. Jak na to? Rovnoměrně posypte půdu tenkou vrstvou dřevěného popela a vyhněte se přímému kontaktu se stonky a listy rostlin.

Poté maliny důkladně zalijte. Je důležité to nepřehnat s jeho množstvím, protože nadměrný přísun toho přírodního hnojivo může zvýšit hladinu pH půdy a potenciálně narušit rovnováhu ostatních živin. Pamatujte si proto, že dva šálky na jednu rostlinu bohatě stačí. A lze je použít nanejvýš třikrát za sezónu.

Jak se o své maliníky staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články