Obří plody meruněk a hlavně žádní škůdci: Stačí meruňku v květnu prořezat

Pohádková úroda meruněk nemusí být tajným snem. Proměňte jej v realitu a prořezejte větve přesně v ten správný čas.

prořezávání meruňky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mít zahradu plnou ovoce není samozřejmostí a rozhodně to bude vyžadovat z vaší strany ochotu, čas a znalosti. Každý strom i keř vyžaduje specifickou péči a je tedy dobré si o tom něco málo načíst, abyste se vyvarovali zbytečných chyb. Meruňky patří mezi velmi oblíbené stromy, i když z vlastní zkušenosti vím, že jsou poměrně náchylné na mráz a nestálost počasí. Právě teď je proto ideální čas zajistit si maximální úrodu.

Zasazením stromu práce nekončí

Vypěstovat strom můžete i z pecky, jak Chalupáři-Zahrádkáři radili, případně jej zakoupit v zahradnictví. „Doporučuji zakoupit kontejnerovaný ovocný strom, který má vysoko garantované ujmutí a kvalitně vypěstovaný kořenový bal,“ informuje majitel zahradnictví pan Jiří S. z Olomouce. Mladé stromy vyžadují především výchovný řez, který se provádí na jaře, konkrétně od začátku rašení až do května, píše web AbecedaZahrady.

Ten spočívá v odstranění veškerých suchých a nemocných větví. Další důležitý moment nastává od poloviny června, kdy je vhodné podniknout letní řez. Tím se podpoří tvorba mladých výhonů, které jsou delší než 25 cm. Postačí je zkrátit o 1/3, případně o polovinu. Meruňky plodí na jednoletých výhonech, píše web ČeskéStavby. Tyto prosté řezy zajistí prosluněnou korunu, maximální produkci chutného ovoce a eliminaci napadení škůdci.

Jarní prořezávání meruněk: Stromkům se odlehčí a získají podporu k dalšímu růstu a vyšší úrodě

Zasaďte strom správně

V případě meruňkového stromu je vhodné vybrat stanoviště, které je sušší a s lehčí půdou. Těžká půda zadržuje mnoho vody, dochází tak k přemokření kořenového systému, což rozhodně není žádoucí. Co jim prospívá je dostatek tepla a slunné místo. Důležité je také pravidelné doplnění živin brzy zjara a na podzim. K tomuto účelu poslouží kompost, či chlévská mrva.

Dřevěný kompost iZdroj fotografie: Piqsels
Na hnojení je optimální kompost, který je bohatý na živiny

Stěžejní je také výběr té správné odrůdy. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i zakrslé ovocné stromy, které nejsou náročné na prostor a poskytnou mnoho plodů.

Jak dále se staráte o své meruňky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články