Pokud si chcete pojistit úrodu okurek, nemusíte se hned vydávat pro chemická hnojiva. Velmi dobře vám pomohou i přírodní prostředky.
Pro zajištění vynikající plodnosti okurek není třeba se spoléhat jen na chemická hnojiva. Naopak – velmi dobře lze využít i různá přírodní a řešení. Konkrétně pro okurky je podle webu NašeZahrada perfektní například dřevěný popel a humát draselný.
Popel a cibulové slupky
Dřevěný popel je bohatým zdrojem draslíku a obsahuje i mnohé další důležité minerály, které mohou prospět růstu rostlin. Humát draselný je zase organická sloučenina rozpustná ve vodě, která se získává z kyseliny huminové a draslíku. Nejenže dodává draslík, ale také zlepšuje absorpci živin a zlepšuje strukturu půdy. Dostatek potřebných živin však mohou okurkám dodat i cibulové slupky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.
Stačí je zakopat přímo k rostlinám (to obvykle dělám já, je to nejjednodušší), anebo vsadit na zálivku. V takovém případě je nutné slupky zalít horkou vodou a nechat 48 hodin vylouhovat. Po přecezení použijte vše jako zálivku jednou týdně, jak radí magazín iReceptář.
Řez a prořezávání okurek
Pravidelné prořezávání a řezání okurkových keřů je také nezbytné, a to kvůli přesměrování živin a snížení rizika výskytu houbových chorob. Odstraňte proto vždy všechny poškozené výhony a listy co nejdříve a případě potřeby eliminujte i nadměrné množství plodových pupenů, abyste zlepšili distribuci živin do ostatních částí rostliny. Kromě toho je důležitá i včasná sklizeň. Zanedbání sklizně zralých plodů může zabránit tvorbě těch nových. Aby nedošlo k poškození rostliny, tak plody neodtrhávejte, ale místo toho je jednoduše ustřihněte.
Cirkulace vzduchu a provzdušnění půdy
A zapomínat byste neměli ani na pravidelné provzdušňování půdy v okolí. Skvělým tipem je také přidání malého množství dřevěného popela, který může rostlinám rovněž dodat prospěšný draslík. Pokud všechny tyto rady dodržíte, bude letos vaše úroda okurek taková, jako nikdy předtím.