Nejenom lidé rádi mlsají – naopak, milovníky sladkého najdete i mezi zeleninou. Například okurky se za cukrové hnojivo skvěle odvděčí.
Okurky jsou díky své univerzálnosti a relativně snadnému pěstování spolehlivým základem zahrad prakticky po celém světě. Dosáhnout velkých a zdravých plodů však může být někdy náročné, jak potvrzuje i web Blíže k přírodě.
Cukr může rostlinám prospívat
Cukr hraje ve vývoji rostlin klíčovou roli. Je primárním produktem fotosyntézy a slouží jako základní zdroj energie, který podporuje růst a vývoj plodů. Přidáním cukru do půdy nebo jeho použitím ve formě listové výživy můžete rostlinám dodat dodatečnou dávku energie, která podpoří jejich silnější růst. A právě věčně „hladové“ okurky to ocení nejvíce.
Jak cukr ovlivňuje fotosyntézu
Přidávání cukru rostlinám může ovlivnit rychlost jejich fotosyntézy. Zatímco rostliny při fotosyntéze přirozeně produkují cukr, externí dodávka jim může pomoci nasměrovat více energie na růst a produkci plodů. To je podle webu MagazínDoma výhodné zejména ve vrcholných fázích růstu, kdy rostliny zakládají plody.
Příprava hnojiva z cukru pro okurky
V nádobě smíchejte cukr a rýžovou mouku (od obojího stačí jedna lžíce). Vše zalijte teplou vodou, aby se cukr zcela rozpustil. Poté nechte roztok dva až tři dny odstát a mírně zkvasit. Tento proces pomáhá rozložit sacharidy na jednodušší formy, které rostliny snáze vstřebávají. Já ho dříve používala hned po přípravě a nebylo to ono, částečné zkvašení je opravdu lepší. Nakonec přeceďte a nařeďte zbylou kapalinu větším množstvím vody v poměru 1:5. Okurky zalévejte jednou týdně – ale snažte se, aby se voda nedostala na listy, jinak hrozí vznik plísně.
„Cukrovou vodu aplikujte brzy ráno. Toto načasování umožňuje, aby se voda vstřebala do kořenů před denním horkem, což může zvýšit účinnost a snížit odpařování,“ radí pan Zdeněk G. z Hradce nad Moravicí, který tento návod do redakce Chalupáři-Zahrádkáři zaslal. A vyzkoušet můžete i redakcí oblíbený síran amonný. Působí rychle a je také poměrně levný.