Okurky po ní přímo prahnou, řeč je o zálivce z fermentované trávy

Pokud vám na zahradě zbyla posekaná tráva, která se už nevejde na kompost, proměňte ji v báječné hnojivo pro vaše okurky.

Syrovátka, cibulové slupky a jód pomohou proti žloutnutí okurek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Sazenice jsou podobně jako novorozenci v počátečních fázích svého života mimořádně choulostivé, jak píše web Blíže k přírodě. Po přesazení těch nejmenších do nových nádob je proto vždy třeba se vyhnout se jejich zahlcení hnojivy, ke kterému se pěstitelé v dobré víře mnohdy uchylují. Velmi choulostivé jsou v tomto ohledu z běžných druhů zejména okurky.

Pozor na přechod do nových podmínek

První dva až tři týdny jsou pro to, aby se sazenice mohly aklimatizovat v novém prostředí, klíčové, jak píše web MagazínDoma. V tomto období se jejich kořenový systém stále vyvíjí a je obzvláště citlivý na poškození nadměrným množstvím živin.

Namísto spěšného přikrmování se proto zaměřte na zajištění stálé vlhkosti a ochranu před nepříznivými podmínkami. Tato trpělivost připraví půdu pro silnější a odolnější rostliny. Co však dělat, pokud se malým rostlinkám opravdu viditelně nedaří? Pak vyzkoušejte jemné hnojivo ze zelí. Jeho příprava je snadná.

Funkční elixír pro hojný růst a úrodu okurek. Po zbytek života už po ničem jiném nesáhnete

Zelné hnojivo pro sazenice

Pokud vám zbylo ve sklepě nějaké povadlé zelí, které se už příliš k světu nemá, proměňte ho v báječné hnojivo. Stačí vzít 2 až 3 listy zelí, rozmixovat je a zalít vodou. Nechte odstát přes noc, ráno sceďte a použijte jako zálivku. Zelí obsahuje hodně cenných látek v čele s draslíkem a dusíkem, ovšem pro sazenice jich je v této podobě právě tak akorát. Jedna nebo dvě zálivky (s odstupem 4 dní) by podle mých zkušeností měly stačit.

Pokud chcete svým okurkám dodat sílu, nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech. Místo toho zpracujte zelí. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete svým okurkám dodat sílu, nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech. Místo toho zpracujte zelí.

Výživa z fermentované trávy

Stejnou službu vám ale udělá i zahradní odpad. Posekanou trávu jednoduše nasypte do černých plastových pytlů, přilijte trochu vody, dobře zavažte a postavte na sluníčko. Po dvou až třech týdnech (podle počasí) stačí získanou tekutinu slít (v pytli prostě udělejte dírku) a naředit ji v poměru 1:8 s vodou. Tímto hnojivem je vhodné okurky zalévat dvakrát týdně, rychle pak zesílí a budou vydatně plodit. Další tipy na péči o sazenice (a nejen ty okurkové) popsali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články