Co dělat s jahodníky, které odplodily? Následná péče našich předků zajistí gigantické a sladké plody na příští rok

Péče o jahody po sklizni zajistí dokonale sladké plody na příští rok. Stačí jen neopomenout několik důležitých bodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud na zahrádce pěstujete jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda, pak si můžete odpočinout. Kromě odplevelení žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Ovšem zcela jiná situace nastává u jahodníku velkoplodého (Fragaria × ananassa nebo také Fragaria ananassa nebo Fragaria × grandiflora). Jde o uměle vypěstovaný druh vzniklý křížením dvou jiných druhů jahodníku: jahodníku virginského (Fragaria virginiana) a jahodníku chilského (Fragaria chiloensis).

Jak se postarat o jahodník velkoplodý

Ihned po odplození je záhony nutné dobře odplevelit. Tím se opravdu silně zlepší cirkulace vzduchu v kořenové oblasti, což jahodám prospívá. Na kořeny se ještě soustřeďte – když jahodník počíná „vylézat ze země“, což se často stává v srpnu, nezapomeňte ho opět přihrnout a kořeny posypat vlhkou půdou. Zabráníte tak jejich vysychání a umožníte jim nerušený růst. Velmi důležitá je také aplikace minerálních hnojiv.

Vsadit můžete třeba dřevěný popel (ten obsahuje například železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky) nebo fosfáty. Mnozí zahradníci také doporučují zelené listy jahod po sklizni úplně odřezat. Tím prý vezmou vítr z plachet všem škůdcům, a jahodník přitom bude mít dost času do podzimu opět obrazit.

Další péče o jahodníky

Dalším velmi kontroverzním bodem péče je stříhání jahodových šlahounů. Po celé léto se u většiny druhů jahodníků tvoří velké množství úponků a existuje názor, že právě přítomnost těchto šlahounů mohou vést k oslabení keře, což následně snižuje výnos. Pokud máte stejný názor, pak se musíte těchto „potížistů“ zbavit. A jak na to? Prořezávání by mělo být prováděno nejlépe brzy ráno nebo večer po západu slunce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vždy si vezměte k ruce dobré zahradnické nůžky. Šlahouny nelze odtrhávat ani odřezávat, můžete totiž poškodit samotný jahodník. Pamatujte také na to, že prořezávání se provádí na samém začátku úponku. Po zastřižení je možné ty největší rostliny nechat zakořenit.

Další úkony pro jahodové záhony

Na řadu by mělo přijít i prořezávání a revize listů. Staré listí je možné jen zbavit těch nejvíce postižených listů nebo je zcela odstranit. Pokud objevíte přítomnost roztočů, musíte všechny listy odřezat a spálit. Následně je vhodné ošetřit jahody teplou vodou, přičemž její teplota by neměla překročit 65 °C. Půdu je také vhodné prokypřit a mulčovat slámou nebo jiným vhodným materiál.

Pokud jste si pro hnojení vybrali minerálními hnojiva, pak je aplikujte v množství 10 gramů na keř. Na podzim je také vhodné provést ošetření fungicidními roztoky, které zabrání velkému výskytu chorob v následujícím roce. S tímto postupem by se opět mělo pojit cílené odstraňování postižených listů.

Stále tápete v tom, jak pěstovat stáleplodící velkoplodé jahody (Fragaria grandiflora)? Podívejte se na podrobný návod

Jaké jsou vaše domácí osvědčené tipy a triky pro optimální péči o jahody?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články