Správná zálivka je klíčovým bodem k tomu, aby se vaší révě opravdu skvěle dařilo. A právě během léta je tato péče nejdůležitější.
Vinná réva vás při správné péči a výživě odmění bohatou úrodou lahodných a šťavnatých plodů. V červenci, kdy vstupuje do rozhodující fáze růstu, je třeba provést několik zásadních úkonů, které zajistí vývoj velkých a sladkých hroznů.
Řez výhonů a přísušků
Řez neboli odstraňování mladých výhonů a přísušků, které vyrůstají z paždí listů, je zásadním úkolem, který brání přehuštění keříků a zachovává optimální přístup slunečního světla. Nejlépe se provádí na jaře a na podzim, kdy réva aktivně roste, ale k mírným úpravám můžete přistoupit i v létě. Pokud tento úkon neprovedete správně, může to mít za následek nadměrné zastínění hroznů, což povede k omezení jejich růstu a snížení kvality.
K odstranění výhonů nad druhým listem použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky. Odstraňte i všechny špatně vyvinuté nebo nemocné výhony a pokud je to třeba, prořežte nadměrné množství plodů, aby se vinná réva pod jejich vahou nezlomila. A nezapomeňte ani na její vyvázání k opoře, pokud je to třeba.
Zavlažování vinné révy
V horkém počasí vyžaduje vinná réva pravidelnou a dostatečnou závlahu. Každá rostlina obvykle potřebuje přibližně dva kbelíky vody (toto množství můžete snížit použitím vhodného mulče – například kůry, slámy nebo posečené trávy). Nedostatečná zálivka může mít za následek praskání bobulí hroznů, a to zejména při náhlých prudkých lijácích nebo nárazové zálivce.
Ochrana proti chorobám
Keříky vinné révy také bývají náchylné k různým chorobám, jako je například padlí, plíseň šedá a další houbové infekce. Pro ochranu vinné révy je nezbytné používat vhodné fungicidy (tip na ty nejlepší produkty vám dají v zahradnictví). Klíčové je načasování, postřik by měl proběhnout, když bobule na hroznech dosáhnou velikosti přibližně 0,5 cm. Samozřejmě je možná i pozdější aplikace – myslete však na to, že úroda by se nikdy neměla sklízet dříve než 30 dní po aplikaci fungicidů. Jedině tak budete mít jistotu, že je jejich konzumace zcela bezpečná.
Vaječné skořápky réva ocení
Můžete ji pohnojit jemně mletými vaječnými skořápkami (dvě lžíce na každou rostlinu). Ty jsou vhodné i pro celou řadu dalších plodin.
- Z polních a zahradních plodin mezi ně patří okurky, zelí, fazole či kapusta.
- Z okrasných květin pak levandule, pivoňky, karafiáty, velkokvěté plaménky, kosatce, břečťan, zvonek broskvolistý či pelargonie.
Mezi osvědčené prostředky pro výživu vinné révy však patří i dusičnan amonný, který se aplikuje o něco snáze. Pokud tedy nemáte času nazbyt, klidně vsaďte právě na něj.
Nezapomeňte také na zasloužený odpočinek
Léto je časem odpočinku, a proti si při péči o vinnou révu vždy najděte chvilku, abyste ocenili krásu vinice. Pozorujte souhru slunečního světla a stínu, vnímejte bohatou vůni a opájejte se očekáváním nadcházející sklizně. Pěstování vinné révy je nejen prospěšnou činností, ale také spojením s tradicemi a uměním výroby vína. Bylo by tedy škoda tento aspekt opomíjet.