Pěstování batátů u nás ještě není příliš rozšířené. Ale je to škoda, protože jde o opravdu nenáročné plodiny, kterým se daří všude.
Sladká brambora alias batát (Ipomoea batatas) je rostlina původem z tropické Ameriky, která se dnes pěstuje v mnoha částech světa. Většinou si sladké brambory spojujeme s jižními oblastmi, ale moderní odrůdy již umožňují úspěšné pěstování i v mírném podnebí. Pokud se chystáte pěstovat sladké brambory i vy, měli byste se však předtím seznámit s některými specifiky.
Různé odrůdy sladkých brambor
Klasické odrůdy sladkých brambor, které se po staletí pěstovaly v tropech a subtropech, dozrávají pomalu. Obvykle jim to trvá více než 180 dní. Tyto odrůdy nejsou vhodné pro naše klimatické pásmo, protože sladký brambor je velmi teplomilný a při teplotách pod +10 °C přestává růst. Rozhodně se tedy nepokoušejte vysazovat batáty zakoupené v obchodech s potravinami.
Nicméně moderní odrůdy sladkých brambor zvládnou vytvořit úrodu za pouhých 90 až 100 dní, takže vyžadují pouze krátké léto. Pokud chcete pěstovat sladké brambory, vyberte si odrůdu, která je vhodná pro naše podnebí – hlízy lze zakoupit u několika renomovaných pěstitelů (nejčastěji přes internet) a dařit se jim bude i v květináči.
Podmínky pro pěstování sladkých brambor
Batáty potřebují slunné a chráněné stanoviště. Důležitá je také půda, protože sladký brambor je velmi vybíravý. Mnohem lépe roste na lehkých úrodných půdách než na těch těžkých a chudých. Zemina na záhonech by pak měla být neutrální nebo mírně kyselá.
Hnojení a péče o sladké brambory
Sladké brambory jsou rostliny, které pro svůj růst potřebují množství živin, takže je důležité, aby byly vysazeny na dobře hnojené půdě. Na podzim před výsadbou byste měli přidat na každý metr čtvereční půdy 1/2 kbelíku dobře uzrálého kompostu nebo humusu, 1 polévkovou lžíci síranu draselného a 1,5 polévkové lžíce superfosfátu. Pokud to nestihnete, proveďte to na jaře nejméně 14 dní před tím, než batáty záhonu svěříte.
Jak vysazovat sladké brambory
Do záhonů se vysazují hlízy s naklíčenými očky. První měsíc je proto třeba je třeba je hojně zalévat, dokud dobře nezakoření. Poté se zálivka postupně snižuje a obvykle postačí dodat na záhon vodu jednou za 10 dní (snad jen vyjma období velkých veder). 20 až 30 dní před sklizní je pak třeba přísun vláhy maximálně omezit, jinak může být ohrožena trvanlivost uskladněných hlíz.
Sklizeň batátů probíhá kolem poloviny září za suchého a slunečného počasí (vhodné období poznáte tak, že listy a vrcholy rostlin začnou žloutnout a vadnout). Po vyrytí je třeba nechat hlízy na zahradě asi půl dne sušit. Následně se roztřídí a uskladní.