Zalejte orchideje černým čajem a dopřejte jim potřebnou dávku živin. Za pár korun si doma připravíte vynikající hnojící směs, která stimuluje růst této oblíbené pokojovky.
Přestože je orchidej velmi rozmarná květina, patří mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější pokojové rostliny. Není se čemu divit, protože její nádherně barevné květy dokáží zútulnit a zkrášlit jakýkoliv prostor. Pokud budete při jejím pěstování dodržovat určitá pravidla a věnujete jí dostatek času i pozornosti, odměnou vám bude pohled na záplavu překrásných květů.
Jak pečovat o orchidej
Tyto rostliny pocházejí z vlhkého prostředí deštného pralesa, kde je velmi výživná půda obohacená o velké množství mikroorganismů. Padající déšť jim dodává veškeré potřebné živiny a pod stínem obrovských stromů naleznou potřebné přístřeší s dostatkem tepla a jen malým množstvím přímého slunce. V takto fungujícím ekosystému jsou orchideje neustále vyživovány tříslovinou z okolních listů, která jejich růstu velmi prospívá. A tuto složku lze nalézt taky v čajových lístcích.
Složení černého čaje
Díky svému složení mohou být čajové lístky velmi prospěšným hnojivem pro vaše pokojové rostliny. Obsahují totiž podíl dusíku, draslíku, fosforu, vápníku i hořčíku, které jsou nezbytné pro jejich správný růst a vývoj. Mimo to v sobě ukrývají také důležité aminokyseliny, enzymy, pigmenty, sacharidy a další minerály. Abyste však mohli zálivku z černého čaje pro orchidej použít, budete muset snížit její pH pro nastolení lepší rovnováhy.
Vhodný čaj pro hnojení orchideje
Právě kvůli nižšímu pH je nejvhodnější černý čaj. Použít můžete i zelený, ten má ale hodnoty pH mnohem vyšší a bylo by tedy nutné je vhodnými způsoby snížit. Měli byste se vyhnout také čajovým sáčkům, které mohou obsahovat i další složky, než jen čisté čajové lístky. Pokud chcete své orchideje černým čajem vyživit, sáhněte raději po čistém sypaném čaji bez jakýchkoliv příměsí.
Aplikace zálivky z čaje
Existuje několik způsobů, jak čajem orchidej vyživit. V žádném případě se však nedoporučuje jej nalévat přímo do květináče, kde by mohl způsobit vznik hniloby. Černý čaj zalejte jen mírně horkou vodou a nechte pět minut louhovat. Poté nařeďte vodou, aby získal slámovou barvu a pomocí rozprašovače naneste na listy.
Čajem můžete ošetřit také kořeny. Pokud je kořenový systém slabý nebo poškozený, je vhodné dodat mu dostatečné množství dusíku. Opatrně orchidej vyjměte ze substrátu a odstraňte všechny poškozené a mrtvé části. Zdravé kořeny ponechte a ponořte rostlinu do slabého čajového odvaru. Přes den ji nechte takto namočenou a na noc vytáhněte, aby zcela uschla. Opakujte alespoň po dobu tří týdnů.