Důležitý podzimní postřik ovocných stromů podle zlatých receptů: Připraví je na chladné měsíce a ochrání před mnoha škůdci a chorobami

Podzimní postřik ovocných stromů je jednou z nejdůležitějších povinností zahradníka prováděných v tomto ročním období.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naučte se, jak správně provádět podzimní postřik ovocných stromů. Dokáže totiž skvěle zastavit rozvoj již probíhajících chorob a minimalizuje riziko infekce v další sezóně. Provádějte ho ovšem co nejpozději na podzim, kdy je již veškeré ovoce dávno sklizené a opylující hmyz se na zahradách objevuje jen sporadicky nebo vůbec.

Podzimní postřik ovocných stromů močovinou

Nejčastěji se v tomto ročním období aplikujte postřik jabloní proti strupovitosti. Na plodech se při něm objevují tmavé kulaté skvrny a infikované ovoce není vhodné ke konzumaci. Aby se choroba nerozvinula, je třeba ihned po prvních mrazících, ale pokud možno těsně před opadem všech listů, postříkat stromy 5% roztokem močoviny.

Ta zapříčiní rychlý rozklad listů a jejich mineralizaci, což výrazně snižuje počet přeživších spor hub, které by jinak bez potíží přežily na spadaných listech až do jara. Postřik ovocných stromů se připravuje snadno, a to pouhým rozpuštěním 0,5 kg močoviny v 10 litrech vody. Tímto způsobem získáte již zmíněný 5% roztok hnojiva, vhodný jako postřik. Listy je nutné stříkat až do skanutí.

Postřik proti mechům a lišejníkům

Jestliže však vaše stromy bojují i s mechy a lišejníky, je třeba do postřiku přidat další složku. Budete potřebovat ještě 10 g kyseliny citrónové a 100 g síranu železitého. Obojí přidejte do 10 litrů vody, v nichž jste předtím rozmíchali ještě močovinu a máte hotovo. Aplikujte ihned – pokud roztok stojí, ztrácí svoje vlastnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postřik ze zahradních bylin

Pro zlepšení odolnosti stromů lze použít i odvary z mnoha druhů bylinek. Skvělé jsou v tomto ohledu tyto druhy: pampeliška, řebříček, kopřiva, přeslička rolní, cibule a česnek. Aplikovat je lze bez potíží po celou sezónu, a navíc vůbec nic nestojí.

Další osvědčené postřiky na ovocné stromy

Nevybrali jste si zatím z nabízených možností tu nejdostupnější a nejlepší? Pak vyzkoušejte tyto lidové postřiky:

  • Postřik z alkoholu proti padlí: Setřete z listů bílý povlak a poté si připravte 1 l teplé vody, 10 ml alkoholu (ideálně vodky) a 15 ml tekutého mýdla. Vše smíchejte, stromy postříkejte a nechte několik hodin působit. Na závěr korunu jemně osprchujte vlažnou vodou.
  • Postřik z citrusových slupek: 100 g citrusových slupek zalijte horkou vodou a nechte vychladnout. Poté přeceďte a aplikujte přímo na rostliny.
  • Postřik z měsíčku lékařského: Zalijte sušené kvítky měsíčku (100 g) jedním litrem horké vody a nechte jeden den odstát. Poté aplikujte na stromy.

Jak chráníte svůj ovocný sad v podzimním období vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články