Pokud se chcete cítit opravdu skvěle, měli byste pěstovat mátu. Dokáže vám totiž pomoci s celou řadou zdravotních obtíží.
Máta je díky své osvěžující vůni a bujnému růstu nejen bylinou neuvěřitelně snadnou na pěstování, jak uvádí web iReceptář, ale také zdrojem léčivých a léčebných účinků. Její všestrannost sahá od zahrady až po kuchyni a péči o zdraví.
Jak začít s mátou
Máta je podle webu RadímeJak jednou z nejodolnějších bylinek, takže je ideální pro začínající zahradníky. Daří se jí v různých klimatických podmínkách a může růst v polostínu i na plném slunci. Dává přednost vlhké, dobře propustné půdě a dokáže se přizpůsobit i pěstování v nádobách, což pomáhá kontrolovat její invazivní povahu – tento způsob popsali Chalupáři-Zahrádkáři podrobněji již dříve.
Máta jako pomocník při trávení
Mentol obsažený v listech máty je vynikající pro zklidnění žaludku a zmírnění příznaků špatného trávení a nadýmání. „Pití čaje z čerstvých nebo sušených mátových listů po jídle může pomoci zlepšit trávení a snížit nepříjemné pocity často spojené s konzumací těžkých jídel,“ radí zahradnice Věra K. z Blovic, která už dříve do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslala třeba svůj návod na pěstování pokojových rostlin.
A přidala i recept na mátový čaj: „Hrst čerstvých mátových lístků nebo polévková lžíce sušené máty vám na jednu dávku stačí. Vodu převařte a zalijte jí lístky máty. Nechte louhovat asi 10 minut. Pijte po jídle na podporu trávení.“
Psychická a respirační úleva
Máta má také mírné sedativní účinky, které mohou pomoci uklidnit nervy a zmírnit stres a úzkost. Její samotná vůně je povznášející a může pomoci osvěžit a resetovat unavenou mysl. Ovšem stejný mentol, který napomáhá trávení, pomáhá také uvolnit překrvení dýchacího systému. Vdechování páry napuštěné lístky máty může zmírnit příznaky nachlazení a chřipky a rychle usnadnit dýchání.
A jde také o přírodní antimikrobiální a protiplísňový prostředek, díky čemuž účinně bojuje proti zápachu z úst a zlepšuje zdraví ústní dutiny. Žvýkáním čerstvých mátových lístků nebo vyplachováním mátovým nálevem lze výrazně osvěžit dech a snížit množství bakterií v ústech – to mi radila už moje babička a já si tak zvykla mátu žvýkat každý den (i když se v zimě chtě-nechtě musím spokojit s tou kupovanou).