Rybíz patří mezi oblíbené zahradní druhy ovoce. Aby hojně plodil po celou sezónu, potřebuje opravdu kvalitní výživu.
Rybíz je jedním z nejpopulárnějších druhů ovoce, které se pěstují v našich zahradách. Jeho plody jsou bohaté na vitamín C a další antioxidanty, což z něj dělá ideální volbu pro všechny, kdo si v jídelníčku rádi dopřávají zdravé potraviny. Pokud však chcete mít letos opravdu bohatou rybízovou sklizeň, je důležité ho správně hnojit. Možností je několik a určitě si vyberete tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.
Péče o rybíz
Než začnete hnojit rybíz, je důležité zajistit, aby měl dostatečnou péči a byl zasazen na správném místě. Rybíz potřebuje vlhkou a dobře propustnou půdu, a proto je nejlepší ho sázet tam, kde se přirozeně udržuje vlhkost. Uprostřed rozpáleného dvorku se mu tedy rozhodně dařit nebude. Myslete také na to, že rybíz má rád polostín, takže ho zasaďte na stanoviště, kde bude mít dostatek světla, ale zároveň nebude vystaven přímému slunečnímu záření.
Při sázení rybízu můžete pro jeho rychlejší regeneraci použít organická hnojiva a kompost. Tím se zároveň zlepší kvalita půdy a nově zasazený keř si bude rychleji vytvářet nové vlásečnicové kořínky, jež jsou pro jeho neomezený a ničím nerušený růst nezbytné. V průběhu vegetačního období pak k němu můžete aplikovat i minerální hnojiva (nejlépe na jaře). V létě se doporučují spíše ta organická. A pamatujte také na to, že rybíz potřebuje pravidelnou zálivku, a to zejména během suchých období.
Květnové hnojení rybízu močovinou
Pro podporu růstu výhonků a zdraví rostliny je na jaře vhodné aplikovat dusíkaté hnojivo a právě močovina je v tomto směru ideální. Močovina obsahuje velké množství dusíku, který je nezbytný pro růst a vývoj zelených částí keře. Výživa pro vývoj plodů má totiž ještě chvíli čas. Pro přípravu roztoku použijte 2 polévkové lžíce močoviny a 5 litrů vody.
Tento roztok nalijte na půdu okolo keře, a to nikoli přímo ke kmínku, ale spíše v kruhu s průměrem 30 až 40 cm. Jedině tak se výživa dostane i k citlivým vlásečnicovým kořínkům, jež ji dokážou využít nejlépe. Celý postup je vhodné opakovat jednou za 2 až 4 týdny, dokud nezačnou růst plody.
Rybíz pohnojí i dřevěný popel
Jakmile se na keři objeví první zelené kuličky, měl by přijít na řadu jiný skvělý pomocník – dřevěný popel. Ten totiž obsahuje fosfor, draslík a další minerály, které jsou pro jejich růst důležité. Pokud chcete rybíz hnojit popelem, postupujte následovně:
- Dřevěný popel smíchejte s vodou v poměru 1:10.
- Nechte směs odstát a usadit se (měla by stačit hodina, ovšem lepší bude odstátí přes noc).
- Roztok použijte k zalévání rostlin (na jeden keř budete potřebovat asi pět litrů hnojiva).
Rybíz vyživujte touto šikovnou zálivkou během vegetačního období asi jednou za měsíc. Používejte pouze popel z čistého dřeva bez přídavku barev a jiných látek. A nepřehánějte to s dávkováním. Je důležité dodržovat správný poměr popela a vody, protože příliš mnoho zuhelnatělých zbytků dřeva může mít negativní vliv na pH půdy, případně dokáže v krajním případě způsobit i popálení rostlin. Doporučujeme také hnojení popelem kombinovat s jinými druhy výživy (například s oblíbenou rybí moučkou), aby měl rybíz zajištěny všechny živiny.