Sazenicím se bude dařit jedna báseň, stačí je zalévat jednou za 2 dny

Ne vždy je přehnaná péče o rostliny tím, co potřebují. Naopak – třeba sazenicím tak můžete spíše velmi nepříjemně ublížit.

Sazenicím se bude dařit skvěle, stačí je zalévat jednou za 2 dny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zalévání, nejzákladnější úkon péče o sazenice, je víc než rutina – je to dialog s životem, který se probouzí pod povrchem půdy. Aby se sazenice rozvinuly do plné síly i krásy, musí se zahradník stát dirigentem, který tuhle jemnou symfonii perfektně uřídí.

Jak vybrat správnou nádobu

Cesta začíná výběrem správné nádoby – podle webu ProŽeny by měla mít podobu lehkého plastového kelímku nebo květináče s drenážními otvory na dně, který poskytne bezpečné útočiště rodícím se kořenům. Tyto skromné příbytky se snadno transportují, takže můžete své vyvíjející se rostlinky bez potíží přenášet za sluncem nebo stínem podle toho, jak je třeba.

Rytmus zalévání a jak na něj

Zalévání sazenic je umění, křehká rovnováha mezi příliš velkým a malým množstvím vody. Zlaté pravidlo? Jednou za 1 až 2 dny, podle počasí a vyschnutí půdy. Tento úkon je nejlepší provádět ráno nebo večer, tehdy sazeničky přijímají vláhu nejlépe.

Sazenice v ruličce

Aby sazenice rychle rostly a neonemocněly: Čerstvá voda z kohoutku je nepřítelem

Ne každá voda se však k tomuto účelu hodí, jak jsem se sama přesvědčila. Tvrdá voda, plná minerálů, může zatížit půdu a oslabit kořeny. „Moudrý zahradník vždy sází na měkkost dešťové vody nebo alespoň na neutrálnost té destilované – tady je však třeba sáhnout i k mírnému hnojení,“ radí zahradnice Michaela T. z Poděbrad.

Zalévání zespodu je základ

A jak sazeničky zalévat? Web iReceptář upozorňuje na to, že jsou opravdu velmi křehké, takže s klasickou konvičkou u nich nepochodíte. Pokud je z nějakého důvodu musíte zavlažovat svrchu, vezměte si k ruce rozprašovač. Jinak je vždy lepší zalévat je odspodu (dejte však pozor, aby voda skutečně prosákla až k povrchu půdy – to je důležité zejména u nejmenších rostlinek, které ještě nemají vyvinutý dostatečně hluboký kořenový systém).

Aby se vám sazenice během předpěstování nevytahovaly, musíte si u nich pohlídat několik věcí. Důležitá je třeba zálivka. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám sazenice během předpěstování nevytahovaly, musíte si u nich pohlídat několik věcí. Důležitá je třeba zálivka

A co si ještě pohlídat? Chalupáři-Zahrádkáři například v minulosti upozorňovali i na nutnost výběru správného místa nebo na to, jak pomoci těm vytáhlým a neduživým.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o sazenice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články